Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua,am 21 ani și am gradul 2 de handicap,nu am ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua,am 21 ani și am gradul 2 de handicap,nu am lucrat nici macar o zi,nu am cotizat pentru pensie...m.as putea pensiona pe caz de boala?

Nu.
Fara sa aveti un minim stagiu de cotizare nu puteți beneficia de pensie.
Am citit pe internet că merge chiar daca nu cotizezi...eu am incercat să mă angajez dar cu boala care o am nu mă primește nimeni...
Vă trebuie minim 6 luni lucrate.
Înainte să depuneți dosarul, studiați criteriile, diagnosticul l/diagnosticele trebuie să depășească o reducere de minim 50% din capacitatea de muncă, sa beneficiați de gradul 3 invaliditate.

anita13121 a scris:

Am citit pe internet că merge chiar daca nu cotizezi...eu am incercat să mă angajez dar cu boala care o am nu mă primește nimeni...

buna , nu-i trebuiesc 6 luni , concorm curti constitutionale nu ii trebuie nimic ca si cotizat doar ca la nivelul casei de pensi si a ministerului sa introdus ca si avand nevoie de 0 luna de zile cotizate ceea ce se putea plati la casa de pensi doar ca de la 1 ianuarie 2018 nu se mai poate si de acea are nevoie sa se angajeze o luna si apoi daca va primi de la comisia de expertiza a capacitati de munca un grad din cele 3 atunci se va putea pensiona