avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua,am 21 ani și am gradul 2 de handicap,nu am ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua,am 21 ani și am gradul 2 de handicap,nu am lucrat nici macar o zi,nu am cotizat pentru pensie...m.as putea pensiona pe caz de boala?

Buna ziua,am 21 ani și am gradul 2 de handicap,nu am lucrat nici macar o zi,nu am cotizat pentru pensie...m.as putea pensiona pe caz de boala?
Cel mai recent răspuns: negru daniel , utilizator 21:20, 3 Septembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu.
Fara sa aveti un minim stagiu de cotizare nu puteți beneficia de pensie.
Am citit pe internet că merge chiar daca nu cotizezi...eu am incercat să mă angajez dar cu boala care o am nu mă primește nimeni...
Vă trebuie minim 6 luni lucrate.
Înainte să depuneți dosarul, studiați criteriile, diagnosticul l/diagnosticele trebuie să depășească o reducere de minim 50% din capacitatea de muncă, sa beneficiați de gradul 3 invaliditate.

anita13121 a scris:

Am citit pe internet că merge chiar daca nu cotizezi...eu am incercat să mă angajez dar cu boala care o am nu mă primește nimeni...

buna , nu-i trebuiesc 6 luni , concorm curti constitutionale nu ii trebuie nimic ca si cotizat doar ca la nivelul casei de pensi si a ministerului sa introdus ca si avand nevoie de 0 luna de zile cotizate ceea ce se putea plati la casa de pensi doar ca de la 1 ianuarie 2018 nu se mai poate si de acea are nevoie sa se angajeze o luna si apoi daca va primi de la comisia de expertiza a capacitati de munca un grad din cele 3 atunci se va putea pensiona

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagiul de cotizare în raport cu vârsta pentru pensia de invaliditate m_daniela2009 m_daniela2009 Buna ziua! Va prezint pe scurt situatia mea in speranta ca cineva ma poate ajuta cu un sfat sau o parere! Am 39 de ani, din cauza unei boli oftalmologice ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare AdrianaStefaniaDragomir AdrianaStefaniaDragomir Buna ziua, Sunt nascuta pe 09. 07.1957, actualmente pensionata gradul II cu pensie revizuibila incepand cu 05. 03. 2010. Pe decizia de pensionare de boala, ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata poeana poeana Sunt nascuta pe 15.09.1957 si am o vechime de 25 ani si 8 luni in campul muncii . De 4 ani sunt pensionata pe caz de boala de gradul 3 si am decizia de ... (vezi toată discuția)