Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bun achizitionat inainte si in timpul casatoriei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bun achizitionat inainte si in timpul casatoriei

Buna ziua,

Daca achizitionez un bun inainte de casatorie (exemplu: un apartament), ma casatoresc iar apoi divortez, va avea partenerul/a dreptul la acel bun in timpul si dupa divort sau se pun la socoteala doar bunurile dovedite in timpul casatoriei?
nu
"Nu" ce anume?

"Nu va avea partenerul/a dreptul la acel bun in timpul si dupa divort"?

Ca am pus cam doua intrebari (complementare) intr-una si nu mi-e clar la care ati raspuns.
pain, utilizator
Fiind bun propriu, nu are dreptul la imobil în ipoteza unui partaj (dacă va contribui la amenajarea apartamentului, de pildă, va avea doar un drept de creanță cu privire la contribuția efectivă).
Singurul drept îl va dobândi mortis causa, vă va moșteni dacă predecedați și, bineînțeles, nu divorțați.
Buna ziua,

Multumesc de raspuns.

Iar daca tot ati adus vorba de deces, imi puteti spune va rog ce se intampla in cazul unei mosteniri?
Sa spunem ca ne casatorim si (dupa casatorie) eu mostenesc (din partea parintilor) un apartament, cum se considera acest caz la partaj?
Bunurile dobandite prin mostenire/testament, prin donație sau anterior căsătoriei sunt bunuri proprii.
Ele nu vor face obiectul unui eventual partaj.
La partaj se împart bunurile comune.
In caz ca decedați dvs primul, soția va avea dreptul la moștenire, dobândind o cota din toata averea dvs, cota care depinde de celelalte rude cu care vine la succesiune.