avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bun achizitionat inainte si in timpul casatoriei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bun achizitionat inainte si in timpul casatoriei

Buna ziua,

Daca achizitionez un bun inainte de casatorie (exemplu: un apartament), ma casatoresc iar apoi divortez, va avea partenerul/a dreptul la acel bun in timpul si dupa divort sau se pun la socoteala doar bunurile dovedite in timpul casatoriei?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 17:51, 13 Septembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu
"Nu" ce anume?

"Nu va avea partenerul/a dreptul la acel bun in timpul si dupa divort"?

Ca am pus cam doua intrebari (complementare) intr-una si nu mi-e clar la care ati raspuns.
Ultima modificare: Marți, 4 Septembrie 2018
pain, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fiind bun propriu, nu are dreptul la imobil în ipoteza unui partaj (dacă va contribui la amenajarea apartamentului, de pildă, va avea doar un drept de creanță cu privire la contribuția efectivă).
Singurul drept îl va dobândi mortis causa, vă va moșteni dacă predecedați și, bineînțeles, nu divorțați.
Buna ziua,

Multumesc de raspuns.

Iar daca tot ati adus vorba de deces, imi puteti spune va rog ce se intampla in cazul unei mosteniri?
Sa spunem ca ne casatorim si (dupa casatorie) eu mostenesc (din partea parintilor) un apartament, cum se considera acest caz la partaj?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bunurile dobandite prin mostenire/testament, prin donație sau anterior căsătoriei sunt bunuri proprii.
Ele nu vor face obiectul unui eventual partaj.
La partaj se împart bunurile comune.
In caz ca decedați dvs primul, soția va avea dreptul la moștenire, dobândind o cota din toata averea dvs, cota care depinde de celelalte rude cu care vine la succesiune.

Alte discuții în legătură

Partaj Popa77 Popa77 Buna ziua.Acum 8 ani parintii mei au vandut un apartament si banii i-au dat la 2 dintre copii(suntem 4 frati) ca avans la mostenire , dar fara a face acte ... (vezi toată discuția)
Buna seara! daca in timpul casatoriei,unul dintre parteneri incaseaza ... FilipRoxana FilipRoxana Buna seara! Daca in timpul casatoriei,unul dintre parteneri incaseaza o suma de bani (iesire la pensie) si cu aceasta se achizitioneaza un imobil,celalalt ... (vezi toată discuția)
Situatie aproape disperata-divort si partaj bunuri si societate NCarmen NCarmen [b]Buna seara, Situatia in care ma aflu e de-a dreptul disperata, incalcita mai ceva ca o telenovela. Voi incerca sa fiu cat se poate de coerenta, in speranta ... (vezi toată discuția)