Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot online custodia coplilului (Sunt tata)
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot online custodia coplilului (Sunt tata)

Buna ziua ,
Caut ajutor in privinta unei probleme cu care ma confrunt,.
Ideea e in felul urmator , eu si sotia avem o fetita de 5 ani, de 2 ani ne am separat (Nu legal) fetita locuieste cu sotia si parintii ei in Spania , eu locuiesc in Anglia . In urma vizitelor mele in Spania am constantat ca sotia are o mare problema cu droguri (fapt care in pot demonstra) nu are un loc de munca stabil iar de cresterea copilului se ocupa bunicii ei cu care sotia mea nu se afla in relatii bune (numeroase certuri si scandaluri+amenintari cu denuntul la politie din cauza consumului de droguri)
O sa intentez divortul in scurt timp am exista vro sansa privind legea din romania sa-mi pot lua fetita sa locuiasca cu mine in Anglia , initial am crezut ca este mai bine pentru ea sa fie langa mama avand varsta de 3 ani in momentul separarii dar se pare ca situatia se inrautateste pe zi ce trece
Multumesc!
DanielIonita, utilizator
O sa va judecati in Spania.
Desi este mai greu sa castigati in Spania aveti sanse.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
De ce in Spania, daca intentez divortul in Romania?
Multumesc
Unde ați locuit ultima oară cu soția ? Puteți divorța și in România
Ultima data am locuit cu sotia in romania , asta in 2016 , din 2016 sotia a plecat cu fata in spania iar eu in uk.
Stiu ca pot divorta in romania , ce sanse am sa obtain custodia si domiciliul fetitei in Anglia.
Multumesc.

avocatmaria a scris:

Unde ați locuit ultima oară cu soția ? Puteți divorța și in România

DanielIonita, utilizator
Daca niciunul nu mai locuiti in Romania nu o sa divortati in Romania decat daca vrea si ea.
Ea o sa vrea in Spania probabil ca acolo este favorizata.

Ca sa va judecati in Romania trebuie sa aveti avocat foarte abil si sa va spuna multe lucruri.
Dar, asa.cum abordati problema o sa va judecati in Spania.