Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divortez
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divortez

Buna ziua! In cererea de divort pe care o formulez, fiind de comun acord cu sotul, pot sa introduc si modul de partaj asa cum ne-am inteles? In aceiasi cerere, sau trebuie o alta cerere pt partajul la care ne-am convenit? Multumesc anticipat!
Da, se poate - aveti insa grija sa timbrati si acest capat de cerere (39 lei pt. divort si 3% din masa partajabila, potrivit ultimelor modificari, pt. partaj)! B-)
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat
cel mai indicat ar fii sa investiti instanta cu actiunea de divort, intemeiata pe acordul partilor, iar separat sa depuneti tranzactia de partaj .
aceasta tranzactie se depune la primul termen de judecata .
taxa de timbru pt actiunea de partaj este in cuantum de 3% din valoarea partajabila, conform noilor reglementari.
se restituie integral taxa de timbru daca se depune tranzactia la primul termen.
buna ziua!
eu va recomand sa faceti cereri separate.
actiunea de partaj sa o introduceti abia dupa ce se pronunta desfacerea casatoriei.
dar poate va intelegeti pe cale amiabila cu privire la partaj.
Daca actiunea de partaj e una complexa , instanta de judecata poate dispune disjungerea acesteia ,de cea de divort .Asa incat , inainte de a lua o decizie , si de a o pune in practica , mai bine analizati , in detaliu , care sunt efectele juridice ale unui divort.
de regula intai instanta se pronunta intai pe divort.dupa care se face si partajul.