Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... lovitura spate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

lovitura spate

buna ziua. am si eu o intrebare , azi dimineata am avut un incident, eram in colona la semafor , s-a facut verde am dat sa plec de pe loc, cel din fata a pornit un pic si imediat I-a murit motorul , iar eu l-am acrosat in spate, a cui este vina , in cazul acesta? fiind in coloana , bara la bara nu am apucat sa opresc la timp.. Stiu ca legea in mare parte ii invinovateste pe cei care lovesc din spate, dar avand in vedere ca el , nu acesta a oprit brusc motorul, probabil incepator si a avut problem la plecarea de pe loc, iar eu o intentie ca opreste nu am vazut.. Pur si siplu dupa nici cateva secunde de la plecarea de pe loc, a oprit brusc.
adelm88, utilizator
A celui care nu a pastrat o distanta suficienta pentru evitarea impactului.

Articolul 51-OUG 195/2002
Conducatorul unui vehicul care circula in spatele altuia are obligatia de a pastra o distanta suficienta fata de acesta, pentru evitarea coliziunii.
correct , dar fiind bara la bara in asteptarea semaforului sa se faca verde , distanta era mica. m pornit toti la rand , dar nu aveam cum sa imi dau seama ca ii va muri motorul , imediat la plecarea de pe loc.

cyan a scris:

A celui care nu a pastrat o distanta suficienta pentru evitarea impactului.

Articolul 51-OUG 195/2002
Conducatorul unui vehicul care circula in spatele altuia are obligatia de a pastra o distanta suficienta fata de acesta, pentru evitarea coliziunii.

adelm88, utilizator
Trebuia sa pastrati distanta, adica atunci cand vedeti ca pleaca cel din fata nu accelerati mai repede decat el si trebuie sa mentineti tot timpul o distanta de siguranta pentru evenimente neprevazute...ii moare motorul, ca in cazul de fata sau poate sa franeze brusc daca un alt sofer trece pe rosu si ii taie calea..
Ati facut amiabila ? Vina va apartine.
In lege nu se precizeaza ca distanta trebuie pastrata daca se pleaca de pe loc sau masinile sunt in miscare,
Mai ales cand se circula "bara la bara" trebuie marita atentia!
Distanta suficienta intre vehicule trebuie pastrata si atunci cand vehiculele circula sau sunt oprite unul (pe) langa altul.

Vina va apartine in exclusivitate ca nu ati pastrat distanta necesara evitarii oricarui eveniment rutier