Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... obligatii instiintare debitor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

obligatii instiintare debitor

As dori sa stiu daca exista obligatia de a instiinta intr-un anumit termen debitorul pentru o poprire si posibilitatile de contestare
Sa inteleg ca dumneavoastra sunteti creditorul? Poprirea se infiinteaza fara somatie, nu e obligatorie instiintarea, si da, se poate contesta, in termen de 15 zile de la momentul la care a luat la cunostinta de aceasta masura. Insa, ulterior incuviintarii cererii de executare silita, executorul judecatoresc va proceda la instiintarea debitorului, conform prev. art. 667 C.proc.civ, adica ii va comunica titlul executoriu si somatia.