Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Buna ziua
Spuneti-mi va rog cat tip dureaza de la punerea sechestrului pana cand se poate face vanzarea bunului sechestrat si cum se procedeaza
Va multumesc
Da am uitat sa precizez am amprumutat pe cineva cu 30.000 cu contract de imprumut facut prin notariat si care era investit cu titlu executoriu,urmatorul pas facut de executorul judecatoresc a fost obtinerea incuviintarii executarii silite ,iar in urma aceste incuviintaricreditorul a fost instiintat prin somatie dupa care in termenul legal s-a procedat la punerea sechestrului pe bunurisi .
terezabt, utilizator
Executarea silita este conditionata de mai multi factori ,intre care si buna credinta a debitorului si interesul acestuia pentru achitarea obligatiei in favoarea dvs
Legal sunt prevazute si cai de atac impotriva executarii silite ,astfel ca nu se poate preciza perioada necesara materializarii intereselor dvs
Dupa ce obtineti titlul executoriu, conform art.596 C.proc.civ., daca va referiti la sechestrul judiciar.
deja poate fi pus sechestrul dupa ce a fost comunica somatia de plata de catre executor. daca nu a fost contestata desigur