avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Buna ziua
Spuneti-mi va rog cat tip dureaza de la punerea sechestrului pana cand se poate face vanzarea bunului sechestrat si cum se procedeaza
Va multumesc
Da am uitat sa precizez am amprumutat pe cineva cu 30.000 cu contract de imprumut facut prin notariat si care era investit cu titlu executoriu,urmatorul pas facut de executorul judecatoresc a fost obtinerea incuviintarii executarii silite ,iar in urma aceste incuviintaricreditorul a fost instiintat prin somatie dupa care in termenul legal s-a procedat la punerea sechestrului pe bunurisi .
Ultima modificare: Miercuri, 5 Mai 2010
terezabt, utilizator
Cel mai recent răspuns: new_2009 , utilizator 21:07, 5 Mai 2010
Executarea silita este conditionata de mai multi factori ,intre care si buna credinta a debitorului si interesul acestuia pentru achitarea obligatiei in favoarea dvs
Legal sunt prevazute si cai de atac impotriva executarii silite ,astfel ca nu se poate preciza perioada necesara materializarii intereselor dvs
Dupa ce obtineti titlul executoriu, conform art.596 C.proc.civ., daca va referiti la sechestrul judiciar.
deja poate fi pus sechestrul dupa ce a fost comunica somatia de plata de catre executor. daca nu a fost contestata desigur

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura executarii... desucheata desucheata Buna seara! Am obtinut o hotarare irevocabila care imi ofera dreptul sa execut un imobil pentru a obtine suma de bani cuvenita, admisa si ... (vezi toată discuția)
Contestatia suspenda executarea? Niunin Tiberiu Niunin Tiberiu Impotriva incuviintarii executarii silite am introdus in urma cu o saptamana contestatie la Judecatoria care a incuviintat cererea executorului, in favoarea ... (vezi toată discuția)
Incuviintare executare silita ContSters75393 ContSters75393 Ce inseamna de fapt incuviintarea executarii silite ?Cam ce tip de proceduri se desfasaoara in acest tip de proces(contestatie la executarea ... (vezi toată discuția)