avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cheltuieli dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cheltuieli dezbatere mostenire

Mama a decedat 31 August 2018. As vrea sa știm la de valoare se ridica cheltuielile cu dezbaterea de moștenire si care sunt termenele de respectat pt cheltuieli cât mai mici . Eu si fratele meu suntem singurii moștenitorii al unui apartament cu trei camere in valoare maxima de 20 000 euro
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 22:45, 13 Septembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
In maximum un an mergeti la notar si dezbateti succesiunea avand in acesr fel cheltuieli minime.
Onorariile si taxele vi le spune NOTARUL functie de grila lui.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti dezbate si dupa un an, dar nu mai mult de 2.
Dacă dezbateti succesiunea in termen de 2 ani de la data decesului nu veți achita impozitul de 1% din valoarea masei succesorale.
Veti suporta doar taxele notariale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tata decedat in ianuarie 2015-dezbatere succesiune-informatii /costuri DocMadalina DocMadalina Notar sau instanta?Ar trebui sa ma grabesc,daca depasesc termenul de 6 luni o sa intervina alta taxe? (vezi toată discuția)
Calculul taxei notariale pt mostenire astip astip Am mostenit 5000 de metrii patrati de teren intravilan, de la tatal meu decedat acum 4 luni. E inca teren viran undeva la marginea orasului. Cu titlu ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! taxa la notar pentru un imobil se stabileste la valoarea ... CAMGZN CAMGZN TAXA LA NOTAR....... Buna ziua! Taxa la notar pentru un imobil se stabileste la valoarea care este trecuta in certificatul fiscal? Multumesc! (vezi toată discuția)