Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cheltuieli dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cheltuieli dezbatere mostenire

Mama a decedat 31 August 2018. As vrea sa știm la de valoare se ridica cheltuielile cu dezbaterea de moștenire si care sunt termenele de respectat pt cheltuieli cât mai mici . Eu si fratele meu suntem singurii moștenitorii al unui apartament cu trei camere in valoare maxima de 20 000 euro
Buna seara,
In maximum un an mergeti la notar si dezbateti succesiunea avand in acesr fel cheltuieli minime.
Onorariile si taxele vi le spune NOTARUL functie de grila lui.
Puteti dezbate si dupa un an, dar nu mai mult de 2.
Dacă dezbateti succesiunea in termen de 2 ani de la data decesului nu veți achita impozitul de 1% din valoarea masei succesorale.
Veti suporta doar taxele notariale.