Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! taxa la notar pentru un imobil se ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! taxa la notar pentru un imobil se stabileste la valoarea ...

TAXA LA NOTAR.......

Buna ziua!

Taxa la notar pentru un imobil se stabileste la valoarea care este trecuta in certificatul fiscal?

Multumesc!
CAMGZN, utilizator
Depinde ce act se intocmeste la notar. Daca este vorba de instrainare atunci pretul nu poate fi mai mic decat valoarea minima stabilita in lista de preturi din grila notariala pe anul in curs din acea zona unde se afla imobilul.
Buna ziua!

Succesiune dupa parinti, deci certificat de mostenitor.
Multumesc!
Pentru transmisiunea dreptului de proprietate și a dezmembrămintelor acestuia cu titlul de moștenire nu se datorează impozitul prevăzut la alin. (1), dacă succesiunea este dezbătută și finalizată în termen de 2 ani de la data decesului autorului succesiunii.. In caz contrar, moștenitorii datorează un impozit de 1% calculat la valoarea masei succesorale”. Prin urmare, sunt incluse toate bunurile mobile si imobile iar daca este un imobil, daca nu rezulta din acte valoarea impozabila se plateste la valoarea ce rezulta din actele fiscale.dar nu mai mica decat val din grila notarilor. In ambele cazuri, onorariul notarului se plateste indiferent de data cand se dezbate succesiunea.
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Nu. Se stabilește la valoarea din expertiza notariala.
Buna ziua,
Taxele pentru succesiune se stabilesc functie de grila notarilor publici.