avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neaplicarea de catre angajator a O.U.G. 3/2018
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neaplicarea de catre angajator a O.U.G. 3/2018

Buna ziua , va rog ajutati-ma cu un sfat . Sunt angajat intr-o Companie cu capital majoritar de stat , avand peste 32 de ani vechime in cadrul acestei companii, sunt persoana scutita de plata impozitului pe venit salarial . Odata cu trecerea contributiilor de la angajator la angajat in Ianuarie 2018 mj s-a majorat salariul de incadrare brut cu procentul contributiei datorat de catre angajator , astfel ca dupa aplicarea formulei de calcul al CASS si CAS , salariul meu net s-a diminuat exact cu procentul contributiei datorat de catre angajator, chiar daca nu mi se retine impozitul pe venit salarial . In Februarie 2018 cand s-a emis O.U.G. 3/2018 din 8 februarie 2018 privind unele măsuri fiscal-bugetare avand in considerare necesitatea asigurării în anul 2018 a aceluiaşi nivel al veniturilor din salarii şi asimilate salariilor realizate în anul 2017 de persoanele fizice scutite de la plata impozitului pe aceste venituri , am solicitat in scris conducerii Companiei , recalcularea salariului conform O.U.G. 3/2018 ,Nu am primit niciun raspuns in scris dar verbal mi s-a argumentat faptul ca nu exista normele de aplicare a O.U.G. 3/2018. Dupa aparitia in iunie 2018 a O.A.N.A.F. nr. 1450/2018 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor art. I si III din O.U.G. nr. 3/2018, am solicitat din nou in scris recalcularea salariului pe anul 2018 conform O.U.G. nr. 3/2018 si a normelor de aplicare , din nou fara niciun raspuns in scris din partea Companiei , primind doar un raspuns verbal de data aceasta spunandu-mi-se ca "nu stiu cum sa aplice in declaratia 112 si au cerut informatii suplimentare de la ANAF" . Nici in momentul in care scriu nu am primit in scris nici raspunsurile la solicitarile de recalculare a salariului implicit nici salariul recalculat conform O.U.G. 3/2018. Ce ma sfatuiti sa fac in continuare ?

Alte discuții în legătură

Salariul minim 1900 lei - cuprinde si majorarea de 25%, care se aplica de la 01.01.2018 ? oanaportar oanaportar Buna ziua ! Va rof frumos sa ma ajutati sa inteleg: - daca salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată de 1900 lei care se va acorda ... (vezi toată discuția)
Aplicare lege salarizare name name buna ziua ! Am salariul net 1450 actualmente si dupa noua lege de salarizare voi primi un procent de 25% . Intrebarea mea este ca nu ar trebui sa primesc ... (vezi toată discuția)
Legea 153/2017 - dubla majorare salarii bugetari in 2017? Andrei.masca Andrei.masca Caz: Angajare in sistemul public in august 2017. Salariul a fost calculat conform legii 153/2017 astfel: 1450 × coeficient aferent functiei × procent ... (vezi toată discuția)