Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poze facute angajatilor de catre directorul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poze facute angajatilor de catre directorul magazinului

Buna ziua, Lucrez intr un Hypermarket si tocmai ce am aflat ca directorul magazinului mi-a facut o poza sortand marfa de retur si a trimis-o pe whatap la grupul lor ( face asta cu toati angajatii). Care lege ii permite sa faca asta fara acordul meu? Ce as putea face eu in acest caz? Sa las lucrurile asa? Sau sa -mi apar interesele? Multumesc si astept raspuns cu un sfat.
Fotografierea unei persoane aflate într-un spațiu privat, indiferent că acel spațiu îi aparține ei sau altei persoane, fără acordul acesteia, este de principiu interzisă, indiferent dacă este urmată sau nu de utilizarea acelei imagini sau înregistrări (art. 74 lit. c Cod Civil).

Potrivit art. 226 alin (1) Cod Penal: „Atingerea adusă vieții private, fără drept, prin fotografierea, captarea sau înregistrarea de imagini, ascultarea cu mijloace tehnice sau înregistrarea audio a unei persoane aflate într-o locuință sau încăpere ori dependință ținând de aceasta sau a unei convorbiri private se pedepsește cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă.”
Acțiunea penală se pune în mișcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

sursa : [ link extern ]

Multumesc . Am vazut si eu inregistrarea de cateva secunde, care este facuta exact din spate in timp ce -mi indeplineam sarcinile de servici Sincer de cand am aflat cu ce se ocupa ma simt scarbita si imi vine sa plec de acolo. Nu as lasa lucrurile asa, dar nici nu stiu incotro sa o apuc.