avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate microbuze cu peste 9 locuri
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

microbuze cu peste 9 locuri

Au voie microbuze cu peste 9 locuri, sau autoutilitare cu gabarit de peste 5m să parcheze in parcări amenajate pt. autoturisme pe domeniul public in zone rezidenţiale?
Cel mai recent răspuns: Demos , utilizator 14:48, 30 Septembrie 2018
Pot parca daca la intrarea in parcarea amenajata nu sunt plantate semne de circulatie care sa le interzica parcarea.
In plus fata de ceea ce v-a scris Dl. Popa Gheorghe si cu alte cateva conditii ca:
- sa nu obstrueze circulatia si accesul celorlalti utilizatori in parcare (aceasta fiind parametrata pentru autoturisme, caile de acces, zonele de manevra, etc... sunt conforme gabaritelor maxime pt autoturisme),
- sa nu ocupe locuri platite la primarie,
- sa plateasca parcarea pt numarul de locuri de parcare ocupate daca parcarea amenajata este cu plata, etc...!
Aici e dilema, deci dacă eu plătesc o parcare cu abonament pt. autoturism in cartier, pot să ţin pe ea vehicule care depăşesc această categorie ? Am citit că in câteva orase din ţară este interzis,deci mă gândesc că trebuie să existe vreo lege care reglementează această treabă, sau numai primăriile decid in această privinţă?
Nu, parcarea cu abonament nu este reglementata prin lege.
In Bucuresti ea este reglementata prin H.C.G.M.B. nr. 124/2008 cu modificările și completările aduse de H.C.G.M.B. nr. 61/2009, deci la nivel de municipiu.
Aceste hotarari au servit ulterior de model pt restul teritoriului,
Trebuie sa intelegeti ce platiti si ce ati obtinut prin plata unei parcari cu abonament.
Prin cererea depusa, subsemnatul "dvs" cereti un loc de parcare rezidential pt autoturismul dvs precizand faptul ca acesta poarta nr de inmatriculare XX-YY-XXXX.
Deci titularul abonamentului anual sunteti dvs (SPSR din cadrul DGADPP nu poate face un contract de abonament cu masina, ea nu are personalitate juridica, nu are venituri, ea nu castiga ci mananca bani, nu este decat un obiect),
Destinatia insa este exclusiva, utilizarea, parcarea regulata contra cost a vehiculului cu nr de inregistrare XX-YY-XXXX.
Ultima modificare: Vineri, 28 Septembrie 2018
Demos, utilizator
Exista un aspect care nu trebuie neglijat - parcarea cu abonament/ talon se elibereaza, de regula, de catre primarii pentru o anumita zona amenajata ca parcare aferenta domiciliului, nu pentru un loc fix, inscriptionat pentru autoturism nr. ....
Prin hotarari de consiliu local se stabilesc zonele, tariful, daca intre anumite ore se poate parca si fara abonament/ talon, etc.

Alte discuții în legătură

Locurile destinate persoanelor cu dizabilitati in parcarile private Adrian_MG Adrian_MG Locurile destinate persoanelor cu dizabilitati in parcarile private se platesc sau sunt gratuite? Am incercat sa citesc legea ce priveste persoanele cu ... (vezi toată discuția)
Loc de parcare in bucuresti si resedinta in alta localitate adelina_c adelina_c Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu o solutie pentru urmatoarea speta: Anul trecut am achizitionat un apartament in Bucuresti, sector 3 insa nu am schimbat ... (vezi toată discuția)
Semn parcare persoane cu handicap luca luca luca luca Semnele de parcare pentru persoanele cu handicap pot fi instalate in afara parcarilor amenajate ? Aceste \"parcari\" sunt nominale? Concret, pe strada din ... (vezi toată discuția)