Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Salarii compensatorii in cazul in care firma declara ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Salarii compensatorii in cazul in care firma declara faliment?

Buna ziua,

Momentan lucrez la o firma( sa spunem destul de mare, o filiala ) care dupa data de 1 ianuarie va declara faliment, nu pentru ca nu ar avea banii de salarii ci pentru ca firma mama a declarat faliment( asta inseamna: depozite inchise si totul scos la vanzare), iar filialelor nu li se mai poate asigura produsele necesare....., etc.
Iar eu vin cu intrebarea, daca in ianuarie se declara faliment noi avem dreptul la salarii compensatorii? Prevede legea salarii compensatorii chiar daca acestea nu sunt mentionate( poate) in contractul de munca? Care sunt drepturile noastre?
Prevede legea salarii compensatorii chiar daca acestea nu sunt mentionate( poate) in contractul de munca? Care sunt drepturile noastre?

Drepturile si obligatiile partilor trebuie sa fie consemnate in contractul individual de munca sau in CCM.
In caz de faliment - preaviz 15 zile
"f) masurile pentru atenuarea consecintelor concedierii si compensatiile ce urmeaza sa fie acordate salariatilor supusi concedierii, conform dispozitiilor legale "
Fraza de mai sus am gasito in legea 53/2006 art 70, dar CARE SUNT DISPOZITIILE LEGALE? :stunned:
Legea 85/2006 privind procedura insolventei este o lege speciala in raport cu celelalte ca urmare asa cum am specificat mai sus - 15 zile preaviz
12. valoare prag reprezinta cuantumul minim al creantei, pentru a putea fi introdusa cererea creditorului. Acesta este de 10.000 lei,]iar pentru salariati, de 6 salarii medii pe economi, adica? Noi putem solicita 6 salarii?
Noi putem solicita 6 salarii?

Raspuns NU
puteti cere deschiderea procedurii de insolventa impotriva angajatorului daca aveti 6 salarii medii pe economie restante ( neincasate )