Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecinul a construit o magazie din BCA pe terenul meu. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecinul a construit o magazie din BCA pe terenul meu. Pot s-o dărâm fără proces?

Buna ziua!
Am cumparat in urma cu 3 ani un teren la tara imprejmuit cu gard.anul acesta am scos AC pentru anexa si gard (acesta a fost construit fara AC) si am constatat ca terenul meu este decalat cu 5m la est si vest.Ca sa-mi construiesc gardul trebuie sa intru in proprietatea vecinul;ui cu acei 5 m conform actelor cadastrale .vecinul are o magazie din bca care intra trei sferturi pe terenul meu.pot sa o daram fara proces?

Manuela Rășină, administrator
Evident că nu!
Iar în urma unui proces veți putea s-o dărâmați doar dacă a fost de rea credință, știind că nu-i terenul lui, în caz contrar puteți deveni dvs proprietarul ei.
Luați legătura cu un avocat pt a formula o acțiune în accesiune imobiliară.
De rea credinta a fost..el a facut delimitarea inainte sa cumpar eu , el fiind proprietar si la est si la vest.Mentionez ca in afara de magazii si cotete nu are nimic construit. Toate acestea fara AC.
asdeass, utilizator
Ok, formulați cerere de chemare în judecată!
Multumesc! Speram sa evit un proces de lunga durata !
Încercați o variantă mai simplă ca sa evitați cheltuielile ocazionate de un proces.
Dacă spuneți ca nu are AC, si este din BCA nu din lemn, faceți o reclamație la primarie-urbanism, iar aceștia îl vor amenda și il vor soma sa o demoleze. In caz de refuz o vor demola ei, mai ales ca accesul pe teren va fi facil fiind pe proprietatea dvs, care banuiesc ca le veti permite ;)