avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de somaj

Daca am lucrat in invatamant, respectiv cu contract din data de 1 sept. 2017 pana in 31 aug. 2018, am dreptul la indemnizatia de somaj???
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:56, 3 Octombrie 2018
Buna ziua.
A fost vorba de contract de munca pe perioada determinata? Daca da, puteti merge sa depuneti actele pentru somaj la AJOFM. Daca nu a fost pe perioada determinata, din ce motiv a incetat acel contract?
In general, se beneficiaza de somaj daca:
- c.i.m. a fost incetat din motive neimputabile salaiatului
- fostul salariat a realizat un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare datei depunerii actelor la AJOFM.

Stagiul minim de cotizare poate fi cumulat de la mai multi angajatori si nu numai de la unul singur.
Ultima modificare: Marți, 2 Octombrie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am lucrat in invatamant unde asa se fac contractele pe perioada determinata de la 01 sept. Pana la 31 august ... anul acesta nu am prins post si pana poate se elibereaza vreunul, am zis sa iau ceva...
Am fost sa depun actele, iar calculatorul Ajofm spune ca nu pot deoarece am 11 luni si 30 de zile, ca trebuia sa fie contractul de la 1 sept 2017 pana la 1 sept 2018.... ceea ce mi se pare un abuz, in conditiile in care anul are 12 luni, o luna 30-31 zile, iar cotizatia s-a efectuat pe perioada de 12 luni in fiecare luna....si orice an se termina in 31 si incepe la 1...
Ultima modificare: Marți, 2 Octombrie 2018
AntoniaTeo, utilizator
Am fost sa depun actele, iar calculatorul Ajofm spune ca nu pot deoarece am 11 luni si 30 de zile, ca trebuia sa fie contractul de la 1 sept 2017 pana la 1 sept 2018.... ceea ce mi se pare un abuz, in conditiile in care anul are 12 luni, o luna 30-31 zile, iar cotisatia s-a efectuat pe perioada de 12 luni in fiecare luna....

Alte discuții în legătură

Somaj Daliborka Daliborka Buna ziua, As avea o intebare: -in cazul in care o persoana a fost angajata cu contact de munca pe perioada nedeterminata in perioada octombrie ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa 2 concedii de creștere copil ioana123654 ioana123654 În situ următoare se poate primi șomaj? Pana pe 30 aprilie 2015 am fost în ccc, pe 1 mai 2015 m-am angajat la o firma pe perioada determinata iar în ... (vezi toată discuția)
Ajutor de somaj Edy 1960 Edy 1960 Un muncitor angajat cu contract pe perioada nedeterminata isi da demisia dupa 12 luni de activitate .Daca se angajeaza pe perioada determinata poate obtine ... (vezi toată discuția)