avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensii GR I
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensii GR I

Buna ziua . Va rog sa ma lamuriti si pe mine . Am muncit 22 de ani, 11 luni si 18 zile la Gr.I , iar la GR II 7 luni si 28 de zile , ca mecanic de locomotiva . Am iesit la pensie in anul 2004 ,in baza legii 19/2000 .cu stagiul de cotizare complet (39 de ani ,5 luni si 26 de zile ) ! Toti cei care au iesit la pensie inaintea mea si dupa mine , au iesit cu pensii mai mari . Intrucat nu mi-au fost luate in calcul sporurile ,am mai prezentat adeverinte cu ele si mi s-a mai marit cu ceva pensia , dar doar pe baza acestor sporuri . Alte mariri , in afara celor de care a beneficiat toata lumea nu am avut . De legea 192/2015 nici vorba sa beneficiez . Acum , intrucat este foarte ambigua legea asta cu maririle de la 01.octombrie , v-as ruga sa ma lamuriti : Eu voi beneficia de aceste mariri ? Casa nationala de pensii refuza sa imi raspunda .
Va multumesc .
Ultima modificare: Miercuri, 3 Octombrie 2018
anton981, utilizator
Cel mai recent răspuns: anton981 , utilizator 10:49, 4 Octombrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu intrati in aceasta recalculare.
Ati primit majorarea in doua etape.
Prima in 2009 prin aplicarea O.U.G.100/2008
A doua in ianuarie 2011 prin aplicarea art.169 din legea 263/2010
Multumesc pentru raspuns .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Art. 169 din legea nr. 263/2010 stefanmita stefanmita Va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia de recalcularea pensiei in baza art 169 daca: -data nasterii 20. 05. 1949. Am iesit la pensie la cerere la varsta de ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie gaspardoru gaspardoru Buna ziua, ma numesc Gaspar Ion-Doru si am iesit la pensie in februarie 2015, pensie pentru limita de varsta avand 15 ani lucrati in grupa 1 de munca. Va rog ... (vezi toată discuția)
Cand s-a acordat majorarea punctajelor de grupa 1??? popovici_ioan popovici_ioan Buna ziua am iesit la pensie de boala in anul 1991 si in anul 1996 la pensie de batranete.Am in total ani de munca 39 dintre care 24 ani 11 luni 29 zile de ... (vezi toată discuția)