Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Art. 169 din Legea nr. 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Art. 169 din Legea nr. 263/2010

Va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia de recalcularea pensiei in baza art 169 daca: -data nasterii 20. 05. 1949. Am iesit la pensie la cerere la varsta de 50 de ani, la data de 01. 06. 1999, cu o vechime in munca de 17 ani 10 luni 3 zile gr.2 si 5ani 7 luni 18 zile gr. 3.
O altaproblema ar fi: la implinirea varstei de 58 de ani am fost la casa de pensii pentru recalcularea pensiei pentru pensie la limita de varsta si mi s-a spus ca decizia este deja pentru pensie la limita de varsta si nu am dreptul la recalculare. Va intreb daca este posibil asa ceva avand in vedere ca am iesit la pensie la 50 de ani,la cerere. VA MULTUMESC ANTICIPAT.
Aveti dreptul la aceasta majorare de la 01/01/2011.Daca nu ati primit-o,faceti o interventie la Casa locala si se rezolva.Legat de recalcularea la varsta de 58 de ani,totul este in regula.Decizia din 1999 cand v-ati deschis dreptul la pensie este de limita de varsta,deasemeni in data de 30/11/2005 vi s-a recalculat pensia potrivit O.U.G.4/2005,decizia fiind tot de limita de varsta.Toate acestea se pot verifica.

Va redau o intervetie simpla la Casa locala:
Rog sa aplicati prevederile art.169 din legea 263/2010 in dosarul nr.115516

Multumesc mult pentru intelegere
28/02/2011 ora 11:32

RASPUNS: Sesizarea dvs. a fost înaintată Direcţiei Stabiliri şi Plăţi Beneficii pentru a fi verificate aspectele semnalate de dvs. şi pentru a se efectua recalcularea conform prevederilor art. 169 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice. 28.02.2011