avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 195 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Parcare pentru chiriaș
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Parcare pentru chiriaș

Buna seara,

Stau in București de puțin timp, in chirie (nu am viza de flotant, inca), iar proprietarul are un loc rezervat pe numele său, înregistrat cu mașina sa personală. Exista vreo procedura de înstrăinare a locului de la proprietar la chiriaș, sau cu alte cuvinte, să am același drepturi de parcare pe loc? Mă interesează pentru că cineva parchează foarte des pe acel loc, si mă gândesc să îl reclam la poliția locală. Pot să fac eu acest lucru (având copie de la contractul de parcare) sau trebuie să facă proprietarul?
Mulțumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 11:47, 10 Octombrie 2018
Atat timp cat locul de parcare este achitat de catre locator cu acordul acestuia puteti utiliza locul de parcare
Locul de parcare nu poate fi inregistart in evidenta autoritatii publice locale pentru persoana care nu intruneste conditiile legal impuse
Dv chiar daca veti obtine viza de flotant care nu este suficienta pentru concesuionare loc de parcare,nu veti putea intruni conditiile legal impuse deoarece in talon nu aveti consemnata adresa de flotant
Ar trebui sa cautati modalitatea prin care puteti primi folosinta acelui loc, momentan nu o aveti. cautati hotararile locale.
Autoritatile locale nu incheie contracte de concesiune loc parcare pentru solicitantii care nu depun documente din care sa rezulte ca sunt proprietari in imobil invecinat locului de parcare si concomitent in talon sa fie consemnata aceiasi adresa de domiciliu
Cum in speta supusa discutiei,solicitantul este chirias,nu intruneste conditiile pentru a putea obtine contract de concesiune loc parcare auto

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Loc de parcare lisandraa lisandraa buna ziua am o problema si va rog sa ma ajutati : in spatele blocului meu sunt locuri de parcare,am platit un an, apoi doi am mers asa fara plata iar acum o ... (vezi toată discuția)
Loc parcare s3 - apartment închiriat StefanLu StefanLu Bună ziua, Dețin un apartment in București pe care l-am închiriat anul trecut. Contractul este înregistrat la Anaf. La momentul respectiv nu ... (vezi toată discuția)
Loc de parcare - cu flotant eliz_k eliz_k Buna dimineata, Doresc sa fac rost de un loc de parcare la bloc in conditiile in care masina este pe numele sotului si el are domiciliul in buletin in alta ... (vezi toată discuția)