Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Parcare pentru chiriaș
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Parcare pentru chiriaș

Buna seara,

Stau in București de puțin timp, in chirie (nu am viza de flotant, inca), iar proprietarul are un loc rezervat pe numele său, înregistrat cu mașina sa personală. Exista vreo procedura de înstrăinare a locului de la proprietar la chiriaș, sau cu alte cuvinte, să am același drepturi de parcare pe loc? Mă interesează pentru că cineva parchează foarte des pe acel loc, si mă gândesc să îl reclam la poliția locală. Pot să fac eu acest lucru (având copie de la contractul de parcare) sau trebuie să facă proprietarul?
Mulțumesc frumos!
Atat timp cat locul de parcare este achitat de catre locator cu acordul acestuia puteti utiliza locul de parcare
Locul de parcare nu poate fi inregistart in evidenta autoritatii publice locale pentru persoana care nu intruneste conditiile legal impuse
Dv chiar daca veti obtine viza de flotant care nu este suficienta pentru concesuionare loc de parcare,nu veti putea intruni conditiile legal impuse deoarece in talon nu aveti consemnata adresa de flotant
Ar trebui sa cautati modalitatea prin care puteti primi folosinta acelui loc, momentan nu o aveti. cautati hotararile locale.
Autoritatile locale nu incheie contracte de concesiune loc parcare pentru solicitantii care nu depun documente din care sa rezulte ca sunt proprietari in imobil invecinat locului de parcare si concomitent in talon sa fie consemnata aceiasi adresa de domiciliu
Cum in speta supusa discutiei,solicitantul este chirias,nu intruneste conditiile pentru a putea obtine contract de concesiune loc parcare auto