avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Contestație la executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Contestație la executare silita

In 2006 și 2007 am luat 2 credite de la Piraeus Bank pe care nu le-am putut plăti. Am fost dat pe mana unui executor judecătoresc. Executorul nu a făcut nimic timp de câțiva ani. Acum 6 luni și-a declinat competența și am fost dat pe mana Krukului. Krukul acum câteva zile m-a dat pe mâna altui executor judecătoresc. Acesta mi-a deschis proces de executare silita. Ce șanse am dacă formulez contestație la executare silita? Când să fac executarea? Când se dă sentința sau când primesc hârtiile de la executor? Mulțumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Ioanaeu1985 , utilizator 17:45, 10 Octombrie 2018
Mergeti cu toate dosarele la avocat pentru o analiza atenta.
E posibil.sa se fi prescris dar trebuie analizate dosarele.
Inainte de proces asa se procedeaza.
Șansele dvs. de a câștiga contestația la executare depind de:
1. Dispozitivul sentinței / deciziei care se va da, care va constitui titlu executoriu și care nu se va putea ataca pe fondul cauzei în cadrul contestației la executare - deci mare atenție cum vă apărați!
2. Temeinicia și legalitatea actelor întocmite de executor în cadrul procedurii de excutare silită!
3. În cadul contestației la executare, instanța poate suspenda executarea, cu condiția dării unei cauțiuni.

În opinia mea, executarea silită nu poate fi făcută numai în baza contractului de credit, unul dintre motive fiind acela ca s-a început târziu.

Mai mult ca sigur că aveți și ipotecă pe imobil, pentru garantarea creditului, caz în care vă puteți trezi și cu o notificare pentru dare în plată.
Ultima modificare: Marți, 9 Octombrie 2018
Cabinet de avocat Serni Viviana-Carmen, Avocat
Grabiti-va, ca aveti termen 15 zile de la cunoasterea actului pe care doriti a-l ataca.
Se va pune in executare contractul de credit.
Nu trebuie un proces ci se face executarea silita daca nu contesta.
Mergeti cu actele spre studiu. Posibil sa aveti sanse de reusita prin promovarea unei contestatii la executare.

Alte discuții în legătură

Probleme cu banca, urgent... cornelv cornelv In urma unui credit ipotecar neachitat s-a primit o notificare de la banca pentru plata sumei datorate in 5 zile, in caz contrar dosarul va fi dat spre ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa de timbru dupa admiterea contestatiei la executare m_m m_m Buna ziua, Luna aceasta am castigat doua contestatii la executari silite initiate de kruk, anulandu-se toate actele de executare. Hotararile nu sunt ... (vezi toată discuția)
Contestatie executare silita ionut979 ionut979 Buna ziua! Am urmatoarea speta: Contract de credit incheiat in 2008 cu BRD pentru un credit nevoi personale in valoare de 15000 lei pe 10 ani, s-au platit ... (vezi toată discuția)