Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate La început de drum...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

La început de drum...

Buna seara,
As dori sa stiu cat de grav este ca am plecat mai repede cu 10 minute de la grădinița. (Nu mai aveam copii).
Mentionez ca sunt suplinitor la o gradinita din mediul rural.
Doamna Director imi impune sa tin copii pana la ora 13.00 (grupa combinata). Parintii vin după copii cel tarziu pana la 12.40.
Cat de legal e sa-i tin pana la ora 13.00?
Va multumesc anticipat!
Alexa_Lina, utilizator
Orice institutie are un regulament interior de functionare, cititi-l, este mentionata obligatia de a respecta orarul de munca.
In + pe fisa dvs de post acest orar este clar specificat.
Deci este grav si directia poate sa va licentieze pentru greseala profesionala facuta in cunostinta de cauza (ati semnat fisa de post).
Demos, utilizator
Buna seara,
Chiar daca copii pleaca dumneavoastra trebuie sa stati pana la ora stabilita de lege si regulament.
Cu privire la copii, mai ales daca aveti si din cei de 6 ani e bine sa-i invatati sa stea la ore NORMAL si pe ei si pe parinti.
Va multumesc pentru raspuns.
Din pacate am doar copii de 2 ani, 3 ani si doar 3 copii de 5 ani din care doar un singur copil frecventează.
Majoritatea is de 3 ani-4 ani.
Alexa_Lina, utilizator
Atat parintii cat si angajatii trebuie sa respecte programul gradinitei/scolii.
Daca parintii vin gradual, din 10 in 10 minute ar insemna ca trebuie sa plece fiecare cum vrea?
Parintii trebuie sa vina sa isi ia odraslele cand se termina programul si nu cand vor ei, chiar daca este vorba despre o unitate de invatamant din mediul rural.
Asa se invata si copiii cu disciplina de mici. Si parintii, de mari.
Aveti in vedere ca puteti fi trasa la raspundere in cazul producerii unui eveniment nedorit cu copiii in perioada in care acestia trebuiau sa fie prezenti la programul de scoala.
Acelasi lucru este valabil si in cazul dvs. daca patiti ceva in timp ce trebuia sa va aflati la serviciu.
cyan, moderator
Daca aveati program pana la o ora si ati plecat mai devreme puteti sanctionata.
Vedeti ce scrie in contract.