Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna seara, bunica mea mi a lasat casa prin testament. E nevoie de succesiune pt transcrierea imobilului pe numele meu? Sau cum se procedeaza?
Buna seara,
Se dezbate succesiunea la notar mostenitori fiind copiii bunicii si dumneavoastra.
Atentie, nu ati primit TOATA casa ci doar COTITATEA DISPONIBILA!
Nu exista nici un urmas in viata.
Da. Trebuie dezbatuta succesiunea dupa bunica dvs.
La dezbaterea succesiunii este obligatorie prezenta dvs si a celorlalti mostenitori rezervatari (bunicul, copiii in viata ai bunicii si nepotii de la copiii decedati ai bunicilor, dupa caz). Legea stabileste o cota in favoarea mostenitorilor rezervatari, impotriva vointei defunctului, manifestata prin testamente si donatii.
Daca acestia sunt de acord cu testamentul, pot da declaratii de renuntare la succesiune, situatie in care, in baza testamentului, dvs veti deveni unic mostenitor.
Daca nu sunt de acord cu testamentul, pot solicita reductiunea acestuia, pentru incalcarea rezervei succesorale. Ceea ce inseamna: fie impartirea fizica a imobilului, fie obligarea dvs la achitarea unei sume de bani.
Si daca nu este in viata nici un potential mostenitor?
Cati copii au avut bunicii?