Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Îmi pot plimba pisica în ham în spațiul din fața ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Îmi pot plimba pisica în ham în spațiul din fața blocului? O vecină este iritată că fac acest lucru, mă agresează verbal și mă amenință în mod constant

Buna seara!
Detin o pisica, cu carnet de sanatate, vaccinata, castrata, cu deparazitarile la zi. O data pe zi timp de 20 min o plimb afara, in fata blocului. Pisica nu isi face nevoile afara, doar la litiera si nu provoaca nici un fel de pagube. O singura vecina, de la parter este iritata ca imi plimb pisica si ma agreseaza verbal si ma ameninta in mod constant. Am citit in actul normativ de la primaria Cluj ca am dreptul sa imi plimb pisica in spatiul comun atata timp cat aceasta nu produce nici un fel de deranj. Cum sa procedez sa neutralizez aceasta reactie toxica a vecinei mele? Va multumesc
Manuela Rășină, administrator
Animalul dv de companie nu reprezinta factor de risc decat pentru persoanele care nu suporta si nu agreaza pe langa ele si alte forma de viata
Daca vecina dv nu suporta animale de companie,- nu exista remediu si nu aveti cum sa neutralizati atitudinea si comportamentul acesteia
Trebuie sa constientizati ca oamenii sunt diferiti unora le place muzica,altora sportul,unii au simpatii ,altii au antipati
Unii oameni pot fi maleabili,altii nu accepta sfaturi
Vecina dv face parte din categoria pretinsa a animalelor superioare care insa- nu suporta animalele de companie
Trebuie sa constientizati ca unii oameni nu suporta ,au fobie de intuneric,,de spatii mici,de alte forme de viata=flori ,animale si trebuiesc luati ca atare

Va multumesc pentru raspuns, aveti dreptate si sunt perfect de acord cu dvs. Dar din punct de vedere legal imi poate interzice sa imi plimb pisica doar pentru ca dansa nu agreaza?
Eu nu stiu ce inseamna in mesajul dvs notiunea de 'spatiu comun'.
Avand in vedere ca faceti referire la oarece act al primariei inseamna ca ar trebui sa fie domeniu public.
Daca spatiul este proprietatea comuna a blocului, actul primariei nu mai are valabilitate si s-ar putea sa existe un regulament al asociatiei care sa nu permita plimbarea animalelor de companie in perimetrul/zona 'cutare'.
Deci, ce fel de spatiu este cel la care va referiti si al cui este? Mai conteaza si daca e spatiu verde, cale de acces ...
Bun ar fi si un link catre documentul primariei daca e domeniu public.

Legea interzice doar afectarea cu fecale și urină a spațiului public...cu fecalele este simplu că ai punguța la tine când scoți animalul de companie la plimbare...mai complicat este cum să interzici unui câine să urineze pe roata unui autoturism...acum revenind la acest caz există doar 2 variante la care puteți apela ca să rezolvați problema cu vecina :
1. Îi dați ignore total la orice adresare verbală ...deci nu răspundeți absolut deloc indiferent ce cuvinte vă adresează , ca și cum ați fi surdă. Poate se plictisește să vorbească în gol.
2. Dacă temperamentul nu vă permite să procedați în conformitate cu varianta 1 , puteți să-i faceți o mică plângere penală pentru hărțuire ( bineînțeles cu martori )...și când o să primească o amendă penală o să se lecuiască să vă mai deranjeze !
Va multumesc pentru raspuns. Am incercat prima varianta, insa amenintarile sunt deja din ce in ce mai absurde. Pisica mea este invatata la litiera, deci si sa vreau nu ar urina afara. Mai mult se plimba, miroase frunze si mananca iarba. Este efectiv deranjata vizual ma gandesc, ca toata aceasta activitate se intampla aproape de geamul lor.