Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drept la vizitarea copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drept la vizitarea copilului

Ce pot face in cazul in care un parinte refuza sa-mi acorde dreptul la vizita stabilita de instanta la divort si asa cum scrie in hotatrea judecatoreasca ? Va multumesc !
Buna ziua,
va sfatuiesc ca dupa legalizarea sentintei sa va adresati unui executor judecatoresc si directiei pentru ocrotirea minorilor de pe raza unde acesta are domiciliul
Multumesc pentru raspuns ! Problema e ca Directia pentru Ocrotirea Copilului, desi cunoaste situatia, nu ia nicio masura. La executor nu am apelat.
Sunteti din Bucuresti?
DGASPC are obligatia ca la cererea dvs sa monitorizeze programul de vizitare.
Sunt din provincie. Multumesc pt raspuns !
Şi în provincie, DGASPC are aceeaşi obligaţie.