Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale PFA sau SRL pentru un coafor
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

PFA sau SRL pentru un coafor

Buna ziua !
Vreau sa deschid un coafor si vreau sa stiu care e cea mai avantajoasa varianta:
-un srl care are alte coduri CAEN (Tamplarie pvc)din 2006
-sa infiintez un PFA
george-neagu, moderator
Adaugati la registrul comertului codul caen 9602 pe srl, inregitrati tot acum si punctul de lucru la adresa unde veti avea salonul de coafor si continuati pe el pentru ca este mai convenabil . Veti plati impozitul pe venitul microintreprinderii 3% daca nu aveti salariati cu contract de munca cu norma intreaga sau 1% de la un salariat in sus, impozitul pe venitul din dividende 5% cand veti retrage profitul din firma la sfarsit de an.
Folositi pentru aceasta ativitate codul caen 9602 coafura si alte activitati de infrumusetare Aceasta clasa include: -activitati de spalare a parului, aranjare si tuns, coafat, vopsit, nuantat, ondulat, indreptat si activitati similare, pentru barbati si femei -barbierit si aranjarea barbii -masaj facial, manichiura si pedichiura, machiaj etc. Aceasta clasa exclude: -confectionarea de peruci, vezi 3299
La punctul de lucru de la adresa unde veti avea salonul de coafor o sa fiscalizati si casa de marcat.
george-neagu, moderator
Mulțumesc !