Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Suportăm o gălăgie enormă de la vecinii de sus. Nu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Suportăm o gălăgie enormă de la vecinii de sus. Nu știm ce să facem ca să avem și noi o viață liniștită, ajutați-ne, vă rog, cu un sfat

Dati-mi un sfat,o idee,sunt intr-o sitiatie greu de descris.Suntem o fam.cu 2 copii,unul in clasa a 10 a si unul in clasa a 8 a,care suporta o galagie enorma de la vecinii de sus.Avem probleme cu ei de aproximativ 3 ani,au doi copii unul de 2 si unul de 4 ani,de dimineata de la ora 6,45 pana la ora 10 fac o galagie enorma,cel mic invatand dupa amiaza nu se poate concentra la invatat si la scris,iar seara pana la ora 22 e un calvar pt noi..Am mers la sectie de cateva ori,dar nimic,am vorbit cu vecinii de sus,dar la fel fara nici un rezultat,mi-au spus ca programul de liniste dat prin lege e de la ora 22 pana la ora 7 si dupa amiaza de la ora 13 pana la ora 14,mentionez ca lucrez 12 ore si fac si cate doua turi de noapte una dupa alta si nu ma pot odihni.Noi nu stim ce e un somn de wichend,in fiecare zi ne trezesc la ora 7 maxim.Stam cu chirie in acest apartament de aproximativ 5 ani,nu am avut niciodata probleme cu vecinii.Nu stim ce sa mai facem sa putem avea si noi o viata normala si linistita.Ajutati-ne va rog cu un sfat...Multumesc
Manuela Rășină, administrator
In conditiile in care sunt respectate orele de liniste si nici pe cale amiabila nu va intelegeti cu vecinii galagiosi, nu prea aveti ce face.
Daca stati in chirie puteti vorbi cu proprietarul sa antifoneze apartamentul.
Aveti si alternativa de a va muta in alta locatie.
Programul de liniste e de la 22 la 8, nu la 7, dar nu cred ca va ajuta o ora in plus. Puteti chema politia la 7.
Singura solutie e sa va mutati. Pana atunci baiatul dvs sa incerce sa-si faca temele la o biblioteca locala, eventual biblioteca scolii.

POPA GHEORGHE a scris:

In conditiile in care sunt respectate orele de liniste si nici pe cale amiabila nu va intelegeti cu vecinii galagiosi, nu prea aveti ce face.
Daca stati in chirie puteti vorbi cu proprietarul sa antifoneze apartamentul.
Aveti si alternativa de a va muta in alta locatie.

Scz,dar nu mi se pare corect sa ma mut pt ce? Nu stim sa ne respectam ca locatari?Mentionez ca am si un copil cu handicap grav,si cu siguranta cred ca exista o alternativa de a rezolva aceasta problema...

CipM a scris:

Programul de liniste e de la 22 la 8, nu la 7, dar nu cred ca va ajuta o ora in plus. Puteti chema politia la 7.
Singura solutie e sa va mutati. Pana atunci baiatul dvs sa incerce sa-si faca temele la o biblioteca locala, eventual biblioteca scolii.

Ce ati face sa fiti in situatia noastra?Chiar v-ati muta?Sau v-ati trimite copilul care ajunge de la scoala la ora 18,la o biblioteca??
Cojocaru40 a scris:

Dati-mi un sfat,o idee,sunt intr-o sitiatie greu de descris.Suntem o fam.cu 2 copii,unul in clasa a 10 a si unul in clasa a 8 a,care suporta o galagie enorma de la vecinii de sus.Avem probleme cu ei de aproximativ 3 ani,au doi copii unul de 2 si unul de 4 ani,de dimineata de la ora 6,45 pana la ora 10 fac o galagie enorma,cel mic invatand dupa amiaza nu se poate concentra la invatat si la scris,iar seara pana la ora 22 e un calvar pt noi..Am mers la sectie de cateva ori,dar nimic,am vorbit cu vecinii de sus,dar la fel fara nici un rezultat,mi-au spus ca programul de liniste dat prin lege e de la ora 22 pana la ora 7 si dupa amiaza de la ora 13 pana la ora 14,mentionez ca lucrez 12 ore si fac si cate doua turi de noapte una dupa alta si nu ma pot odihni.Noi nu stim ce e un somn de wichend,in fiecare zi ne trezesc la ora 7 maxim.Stam cu chirie in acest apartament de aproximativ 5 ani,nu am avut niciodata probleme cu vecinii.Nu stim ce sa mai facem sa putem avea si noi o viata normala si linistita.Ajutati-ne va rog cu un sfat...Multumesc

Buna ziua,
Imi cer scuze daca am interpretat gresit , dar din prezentare cam asa se intelege,
1 Nu ati precizat in ce consta zgomotul( galagia) ,
2 inteleg ca de 3 ani este galagie si familia de sus au 2 copii unul de 2 si unul de 4 ani , de unde pot presupune ca dupa ce a facut cel mare 1 an a inceput galagia...
Pot presupune ca e de la copii? ( alergat, tropait ...)

Interesant este orarul exact 6:45 - 10 respectiv seara pana la 22 , Copii nu merg la gradinita?
citez: "Stam cu chirie in acest apartament de aproximativ 5 ani,nu am avut niciodata probleme cu vecinii.Nu stim ce sa mai facem sa putem avea si noi o viata normala si linistita."
Locuiti de 5 ani si nu ati avut probleme si acum spuneti ca problema e de 3 ani? Cum vine?
Cred ca nu a-ti prezentat detalii importante

Trebuie totusi inteles ca la bloc ( deduc din expresia vecinii de sus) sunt avantaje si dezavantaje, si galagia de la vecini vine din zona dezavantajelor.

Acum omeneste discutand , daca si doar daca zgomotul e produs de copii , la 2 sau 4 ani cat timp credeti ca ii convingeti sa nu mai alerge? Sau copii dumneavastra au fost mari de la inceput? Nu au fost mici? Nu aveti experienta ?

Cred ca toti cei care au copii mai mari ar trebuii sa caute si sa inteleaga parintii cu copii mai mici, desigur nu inseamna ca trebuie sa ne resemnam, dar nici sa ajungem cu reclamatii la politie nu cred ca e cazul.
Si apoi, sa ne indignam de ce vecinu nu e intelegator , pai dupa ce-l trimiti sa dea cu subsemnatu' la politie, si asta "de cateva ori" , vrei sa mai fie amabil? Sau va reationa cu ... raceala ca sa nu spun altfel.
Cum iti asterni asa dormi , e o vb veche dar ... inteleapta ,
Sfatul cel mai bun este sa incercam sa ne intelegem cu ceilalti, sa incercam sa ne punem in locul lor . Si doar daca constatam o rea vointa, sa facem alte demersuri legale. Daca nu e rea vointa ci doar o imposibilitate concreta ( nu cred ca cineva poate cere sa legam copii de picioare sa nu mai alerge), mai trebuie sa intelegem si noi. Putem discuta cu vecinii, ca sa limitam aria zgomotoasa ( sa incercam ca macar intr-o camera sa fie liniste( sa invete copilul).
Locuitul la bloc este o forma de locuire in comun, si toleranta si buna intelegere sunt regulile de baza. Iar pentru o buna intelegere trebuie sa mai accepti si ce nu iti convine.

Oricum stand in chirie, aveti la indemana varianta mutarii , poate la casa?
Mihaibc, utilizator