avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 417 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna dimineața! Probleme cu vecinii!!! De 3 ani m-am ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna dimineața! Probleme cu vecinii!!! De 3 ani m-am mutat într-un ...

Buna dimineața! Probleme cu vecinii!!!
De 3 ani m-am mutat într-un alt apartament. Din prima seara dupa (semnarea actelor) când am fost sa inspectam apartamentul (familie formată din părinți și 3 copii minori - la momentul respectiv 8 ani si 3 ani) am avut reclamație de la vecinul de la parter (apartamentul fiind la etajul 1) ca am facut prea multă gălăgie. La acel moment ne-am cerut scuze pentru deranj, dar, când au început lucrările de renovare a apartamentului si apoi după ce ne-am mutat, vecinii de la parter ne tot acuza de gălăgie ( ca aleargă fetele prin casă, că se joacă prea zgomotos, că este necesar să cânte la microfon - boxa portabila cu microfon, etc.). Ne-au trimis si politia la usa de două ori. Polițiștii au spus că nu au ce sa ne faca, fiind vorba de copii și nu de zgomot/gălăgie produsă de adulti (petreceri sau mai stiu Eu ce). În continuare trimit mesaje ca sunt deranjați de noi - fetele noastre. Foarte important: ACESTE MESAJE SUNT LA ORE CARE NU AU LEGATURA CU PROGRAMUL DE LINISTE (ora 11 dimineața, 18 -20 după-amiază). Cum pot scapa de acest stres, ce este de făcut?
Mulțumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Solutia poate fi o intelegere amiabila cu vecinii, ir dvs. sa incercati sa temperati avantul copilaresc, cat de cat. Trebuie sa fie intelesi si cei varstnici.
Banuiesc ca in orele considerate de deranjare a linistii publice (22-6 si 13-14, eventual si alte ore mentionate in Regulamentul intern al blocului dvs.) prevazute in Legea nr. 61/ 1991 republicata (vedeti art.2 pct. 25-27), copiii dorm.
Poate fi luata in discutie o antifonare a apartamentului dvs.(in baza unui proiect intocmit de o firma autorizata) care sa atenueze zgomotul produs de alergarile prin casa ale copiilor.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Posibil ca si vecinii sa aiba dreptate...
Sunt imobile edificate din panouri cu slaba izolare fonica ,unde zgomotele se propaga in toate directiile
Incercati sa asigurati izolarea fonica a camerei unde se joaca copii
Buna ziua! Va mulțumesc pentru răspuns.

Va dați seama ca in tot acest timp am încercat fel de fel de înțelegeri amiabile, dar toate au dat greș după doua zile de la discuții. Nu se pune problema vârstei, vecinii având undeva la 50 de ani, MAREA PROBLEMA ESTE CONFESIUNEA LOR RELIGIOASĂ ( ei fiind de alta confesiune religioasă, la ora 16 ajung acasă iar la ora 19 este totul stins in casa). Legat de temperarea avântului copilăresc, ca părinți am tot încercat fel de fel de jocuri - lego, puzzle și alte jocuri statice, ce nu implica nici o gălăgie, dar ESTE GREU DIN AFARA SAU DUPĂ CE COPII ȚI-AU CRESCUT MARI SA MAI ÎNȚELEGI comportamentul celor mici. La renovarea apartamentului, s-a izolat cu spuma de 8 cm apoi turnată sapa de alți 8-10 cm, folie și abia apoi parchetul. Exact cum am spus și in mesajul inițial nu sunt încălcate orele de liniște prevăzute de lege.

La ultima vizita a poliției (după ce au stat 10 minute la ușa noastră fără sa știm) dânșii au fost avertizați ca suna si reclama ca nu mai suporta zgomotele și de fapt nu este nici o gălăgie.

POPA GHEORGHE a scris:

Solutia poate fi o intelegere amiabila cu vecinii, ir dvs. sa incercati sa temperati avantul copilaresc, cat de cat. Trebuie sa fie intelesi si cei varstnici.
Banuiesc ca in orele considerate de deranjare a linistii publice (22-6 si 13-14, eventual si alte ore mentionate in Regulamentul intern al blocului dvs.) prevazute in Legea nr. 61/ 1991 republicata (vedeti art.2 pct. 25-27), copiii dorm.
Poate fi luata in discutie o antifonare a apartamentului dvs.(in baza unui proiect intocmit de o firma autorizata) care sa atenueze zgomotul produs de alergarile prin casa ale copiilor.

Ultima modificare: Joi, 21 Iulie 2022
florinpetroi, utilizator
Solutie de avarie este sa va mutati, altfel situatia va continua si se poate complica.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Si pt cei de jos exista aceasi 'solutie de avarie "

Alte discuții în legătură

Linistea publica-limitari gabrielaguler gabrielaguler Buna ziua, Am un copil de 6 ani si dupa ce ne intoarcem de la gradinita/lucru (cel mai devreme ora 17:00 cand vremea nu permite sa ramanem inca 1-2 ore pe ... (vezi toată discuția)
Hartuire vecini Simona A. Simona A. Buna seara! As avea nevoie de un sfat de natura juridica. De 6 luni de zile m-am mutat intr-un apartament nou si tot de atunci avem constant de furca cu ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, ce șanse sunt sa rezolv o problema cu vecinii de ... Stefanc1977 Stefanc1977 Buna ziua . ce șanse sunt sa rezolv o problema cu vecinii de deasupra . nu respecta orele de liniște . copilul tropăie , aruncă bile pe parchet , inclusiv ... (vezi toată discuția)