Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... obiectiuni ref la expertiza ,evaluare
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

obiectiuni ref la expertiza ,evaluare

Buna,, sunt parat in dosar civil ,reclamantul si paratul sau intalnit cu expertul desemnat.Raport depus ,reclamantul inainteaza obiectiuni ,judecatorul accepta ,trimite Hot. catre d-l expert.
D-l expert citeaza numai pe reclamant pt.rezolvare ?
Multumesc
In practica pentru elaborarea raspunsului la obiectiuni partile nu sunt convocate. Daca expertul considera ca are nevoie de informatii suplimentare poate convoca ambele parti. Nu este legal sa fie convocat numai una din parti (reclamantul sau paratul). Aduceti la cunostinta instantei acest viciu de procedura. si solicitati refacerea raspunsului la obiectiuni cu convocarea tuturor partilor.
ing. Ioan Ciobanu
Nu imi este in clar, citez: " .... Raport depus ,reclamantul inainteaza obiectiuni ,judecatorul accepta, trimite Hot. catre d-l expert. ...." Un alt expert a trebuit sa dea raspuns la obiectiunile formulate ?!
Aceeasi expert.
Multumesc pt.raspunsuri primite ,sa clarific :raspunsul la obiectiunile reclamantului dl expert inca nu a depus ,nu stiu daca reclamantul e citat sau nu .Intrebarea mea era daca dl expert ne citeaza pe amandoi sau numai pe cel care a inaintat obiectiuni.
Din raspunsul d-lui ing. Ciobanu am inteles, ca daca e cazul pe amandoi ne citeaza. Multumesc
Nu este obligatoriu ca pentru a formula raspuns la obiectiuni sa fie citate partile in proces. De regula nu sunt citate, observatiile formulate de partile in proces facand referire la elemente continute in concluziile raportului de expertiza si la documente aflate in dosarul cauzei.
Daca se furnizeaza informatii/ documente suplimentare o data cu observatiile la raportul de expertiza, acestea trebuie aprobate de instanta de judecata si apoi se introduc in dosarul cauzei.