Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare TVA pentru firma non-UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare TVA pentru firma non-UE

Buna ziua,

Detin o companie in mediul vanzarilor online in Statele Unite.
Planuim sa intram si pe piata din Romania,
Majoritatea produselor provin din SUA, China si UK si vor fi depozitate pe teritoriul Romaniei.

Este posibil sa obtin TVA-ul daca nu am o firma infiintata in Romania?

Care credeti ca ar fi cea mai buna modalitate?

Va multumesc.

Inteleg ca doriti sa obtineti un cod de platitor de tva in Romania. Da, puteti obtine acest cod. Acum se nasc doua intrebari.
1). Doriti sa desfasurati activitate pentru o perioada mai lunga de 6 luni ?
2). Preconizati sa aveti venituri in Romania mai mari de 1 milion euro ?
Da activitatea in Romania , o sa fie mai lunga de 6 luni.
Veniturile nu vor ajunge la 1 milion de euro cel putin pentru inceput.

Radu Varciu a scris:

Inteleg ca doriti sa obtineti un cod de platitor de tva in Romania. Da, puteti obtine acest cod. Acum se nasc doua intrebari.
1). Doriti sa desfasurati activitate pentru o perioada mai lunga de 6 luni ?
2). Preconizati sa aveti venituri in Romania mai mari de 1 milion euro ?

In aceasta situatie aveti doua optiuni:
1.Va inregistrati la Finante, primiti un cod de tva si platiti impozit pe profit cu cota de 16%.
sau
2.Va inregistrati la Registrul Comertului, adica faceti o firma noua care nu este platitoare de tva pana ajungeti la plafonul de 300.000 lei. Pentru aceasta firma platiti impozit pe venit in procent de 1 % sau 3%.
Va multumesc pentru raspuns.
Daca as merge cu varianta a doua , firma neplatitioare de TVA, inseamna ca as putea importa produse din tari non-UE fara sa mai platesc TVA la intrarea in tara ?
Atata timp cat nu depasesc pragul de 300.000 de ron .

Radu Varciu a scris:

In aceasta situatie aveti doua optiuni:
1.Va inregistrati la Finante, primiti un cod de tva si platiti impozit pe profit cu cota de 16%.
sau
2.Va inregistrati la Registrul Comertului, adica faceti o firma noua care nu este platitoare de tva pana ajungeti la plafonul de 300.000 lei. Pentru aceasta firma platiti impozit pe venit in procent de 1 % sau 3%.

In situatia ca aveti firma neplatitoare de tva lucrurile s-ar petrece in felul urmator:
1.La importuri din tari non-UE platiti tva in vama in momentul importului, dar vindeti fara tva. TVA-ul platit in vama se trece pe cheltuieli si il recuperati prin adaosul comercial practicat.
2.La achizitii intracomunitare (din tari UE) pana la plafonul de 34.000 lei platiti tva in tara UE de achizitie sau in Romania, la alegerea dvs.
3.La achizitii intracomunitare peste plafonul de 34.000 lei platiti tva in Romania. La fel ca la punctul 1 veti trece tva-ul pe cheltuieli si il recuperati prin adaosul comercial practicat.(este valabil si pentru punctul 2).
Numai ca firma nefiind platitoare de tva:
1.veti putea vinde fara probleme catre populatie (cu amanuntul):
2.in schimb, la vanzarile en-gross catre firme vor fi probleme, in sensul ca veti avea preturi mai mari de vanzare pentru ca ati inclus tva-ul de la achizitii in costul marfurilor si doriti sa recuperati acest cost.