avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poate fi atacat contractul de întreținere, după ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poate fi atacat contractul de întreținere, după decesul întreținutului, de către un rezervatar?

O batrana cu o fiica plecata in alt judet sau in strainatate incheie un contract de intretinere cu o familie. Batrana moare si familia intra in posesia casei, Intrebare - fiica, ca mostenitor rezervatar poate contesta contractul de intretinere,, daca casa era singurul bun?
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Noiembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 09:10, 21 Noiembrie 2018
Nu, pentru ca nu vorbim de un contract de intretinere stricto-sensul ci de un contract de vanzare cu clauza de intretinere (adica pretul platit pentru acel imobil este reprezentat de intretinerea prestata pana la moartea vanzatoarei. In aceste conditii, vanzarea nu intra in categoria actelor de instrainare pentru care sa se poata solicita ,,raportul donatiilor".
Singura posibilitate ar fi in cazul in care fiica poate sa probeze ca familia nu si-a respectat obligatiile de intretinere.
Buna ziua,
De contestat poate contesta dar sotii de izbanda sunt aproape nuli.
Este foarte greu de dovedit.
Depinde si ce contract este in realitate.

Dacă persoana întreținută nu a deschis proces se ridică un alt semn de întrebare.
Ultima modificare: Joi, 15 Noiembrie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat


Av. Codrin Siniavschi a scris:

Nu, pentru ca nu vorbim de un contract de intretinere stricto-sensul ci de un contract de vanzare cu clauza de intretinere (adica pretul platit pentru acel imobil este reprezentat de intretinerea prestata pana la moartea vanzatoarei. In aceste conditii, vanzarea nu intra in categoria actelor de instrainare pentru care sa se poata solicita ,,raportul donatiilor".
Singura posibilitate ar fi in cazul in care fiica poate sa probeze ca familia nu si-a respectat obligatiile de intretinere.


Ma tem ca sunteti intr-o confuzie.
Contractul de vânzare cumpărare cu clauza de întreținere e una (se achita o sumă de bani și se prestează și intretinere).
Contractul de întreținere e alta (se prestează doar întreținere, nu se achita nimic in plus).
Cred ca de fapt voiati să spuneti ca întreținerea este un contract cu titlu oneros (intretinatorii avanseaza niste cheltuieli pentru a asigura ingrijirea), și nu o liberalitate.
In privinta donațiilor, acestea se pot încheia cu scutire de raport, astfel încât donatarul (chiar și descendent) nu este obligat să raporteze donația primită.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Casa nu a fost lasata mostenire, atunci se putea contesta pe motivul rezervei, ea a fost transmisa in timpul vietii prin act oneros. Fiecare om e liber sa instraineze tot in timpul vietii, nimeni nu e obligat a lasa mostenire.

Alte discuții în legătură

Donatia e sigura? anonimiu anonimiu Buna ziua! Sunt casatorit de 2 ani.Am o casa cumparata inainte de casatorie pe numele meu si un apartament tot pe numele meu cumparat in timpul casatoriei bun ... (vezi toată discuția)
Contract de donatie Andrei11111 Andrei11111 Buna ziua. As avea nevoie de un sfat. In urma succesiunii, bunica ar vrea sa-mi doneze rezerva ei succesorala dintr-un imobil, fara acordul copiilor. Care din ... (vezi toată discuția)
Care sunt avantajele și dezavantajele donației cu întreținere și uzufruct? se poate face și intre persoane din afara familiei? neranegrescu neranegrescu Care sunt avantajele si dezavantajele donatiei cu intretinere si uzufruct? Se poate face si intre persoane din afara familiei? O persoana straina de familie ... (vezi toată discuția)