Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Facultatea de drept, un viitor nesigur?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Facultatea de drept, un viitor nesigur?

Buna seara, imi doresc sa dau mai departe la Facultatea de drept din București, si desi, pe cat ma incita gândul, pe atat ma înspaimanta. Sunt dispusa sa invat din primul an pe rupte, cat e nevoie, dar am inteles ca nu faci nimic cu aceasta facultate din doua motive:
Primul, daca nu "relatii", te alegi doar cu o diploma care nu te va ajuta sa ti castigi traiul sau sa profesezi meseria pentru care te ai pregatit asiduu timp de patru ani. Este adevarat, fara sa ai pe cineva in acest domeniu este imposibil?
Si al doilea, pentru a inainta mai departe, trebuie sa dai la inm. Cat de grele sunt examenele?
Eu una mi as dori sa devin procuror sau avocat. Imi puteti da informatii, cati ani se fac, cat de greu este, cum poti ajunge sa profesezi, cum iti poti gasi un loc de munca?
Multumesc!
Hazeleyes, utilizator
Depinde de multi factori, in orice caz sunt licentiati in drept care lucreaza drept zidari.
Sfatul meu este sa nu aveti relații atât de mari încât să fie cu mult mai mari decat toți ceilalți.
Relațiile mici ajuta...dar...nu intotdeauna...

Daca avocatul stie sa isi impuna punctul.de vedere si este foarte bine pregatit profesional bate relațiile mici.
Este mult prea greu de explicat si mult prea greu de inteles.

Concluzia ar fi ca nimic nu este sigur intr-o lume nesigură.

La jocul.de poker nu exista o carte maxima.
Totul variază.
Asa este si cu justitia...ca nu se stie niciodata cine are cartea cea mai mare...indiferent ce carte ar avea si ar vedea-o in mana sa...
Doar atunci cand se pun cărțile.pe masa se vede cine castiga...

Fără a pune problema cum o vedeti dvs. Exista egalitate.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Daca intelegem bine, pe dvs nu meseria va motiveaza .
Sa stiti ca din pacate nimeni nu va poate certifica faptul ca veti sau nu veti deveni un bun avocat, instalator sau medic.
In toate meseriile, a fi bun conteaza si remunereaza.
Daca nu aveti nici o chemare, vreo pasiune, o certitudine a talentelor dvs toate meseriile va sunt deschise, dar tot acolo veti ajunge.
Mai bine ganditi si sfatuiti-va cu cei din familie, din anturaj, ei va vor fi mult mai de folos decat noi, ei va cunosc!!!