Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procedura Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procedura Succesiune

De curand a decedat tatal meu , iar mama vrea sa lase apartamentul pe numele meu. Alti moștenitori nu mai sunt in afara de mine . Ce se intampla la succesiune ? Voi primi 25% sau 50% ? Mama poate sa imi cedeze si partea ei sau aia se face doar la donatie ?

Exista un notar care sa aiba preturi ceva mai mici ? Mi s a cerut 1400 lei pt succesiune.
În ce oras?
Bucuresti . Sectorul 4 ! Am uitat sa pun o intrebare destul de importanta : Ce perioada de timp am de cand a decedat unul din parinti, pentru a face succesiunea ?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

În ce oras?

Buna ziua,
La dezbaterea succesiunii mama va primi 5/8 din INTREG apartamentul si dumneavoastra 3/8.
Dupa dezbaterea succesiunii mama poate sa va doneze sau vanda partea ei.
Cat timp am la dispoziție sa fac succesiunea ?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
La dezbaterea succesiunii mama va primi 5/8 din INTREG apartamentul si dumneavoastra 3/8.
Dupa dezbaterea succesiunii mama poate sa va doneze sau vanda partea ei.

Buna seara,
Acceptarea succesiunii se poate face expres intr-un an.
Dezbaterea se poate face ORICAND, nu exista un termen.
Exista un termen in care aveti ceva scutiri sau diminuari de taxe dar e bine sa intrebati un notar cu privire la acest aspect.