avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procedura Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procedura Succesiune

De curand a decedat tatal meu , iar mama vrea sa lase apartamentul pe numele meu. Alti moștenitori nu mai sunt in afara de mine . Ce se intampla la succesiune ? Voi primi 25% sau 50% ? Mama poate sa imi cedeze si partea ei sau aia se face doar la donatie ?

Exista un notar care sa aiba preturi ceva mai mici ? Mi s a cerut 1400 lei pt succesiune.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 20:18, 24 Noiembrie 2018
În ce oras?
Bucuresti . Sectorul 4 ! Am uitat sa pun o intrebare destul de importanta : Ce perioada de timp am de cand a decedat unul din parinti, pentru a face succesiunea ?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

În ce oras?

Buna ziua,
La dezbaterea succesiunii mama va primi 5/8 din INTREG apartamentul si dumneavoastra 3/8.
Dupa dezbaterea succesiunii mama poate sa va doneze sau vanda partea ei.
Cat timp am la dispoziție sa fac succesiunea ?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
La dezbaterea succesiunii mama va primi 5/8 din INTREG apartamentul si dumneavoastra 3/8.
Dupa dezbaterea succesiunii mama poate sa va doneze sau vanda partea ei.

Buna seara,
Acceptarea succesiunii se poate face expres intr-un an.
Dezbaterea se poate face ORICAND, nu exista un termen.
Exista un termen in care aveti ceva scutiri sau diminuari de taxe dar e bine sa intrebati un notar cu privire la acest aspect.

Alte discuții în legătură

Succesiune cu mama vitregă. care sunt cotele moștenitorilor? Istvan.S Istvan.S Bună. A murit socru care avea 3 copii (din prima căsnicie ) și nevasta care este mama vitregă a copiilor (nevastă din a doua căsnicie). Socru a dobândit ... (vezi toată discuția)
Succesiune IONY1972 IONY1972 Buna seara! Mama a decedat acum 7 ani,tatal a decedat de curand.Suntem 2 frati dintre care unul din prima casatorie a tatalui (nu infiat).Mentionez ca nu s-a ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa parinte cu copii Teodor.Popescu Teodor.Popescu Buna ziua, Tatal meu a murit si pe urma lui a ramas un apartament care e co-proprietate cu mama mea. Mama tatalui a murit, iar tatal tatalui a divortat ... (vezi toată discuția)