Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Plan evacuare urgente civile chirias
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Plan evacuare urgente civile chirias

Buna ziua,
In cazul unei cladiri care are mai multi chiriasi, cui revine obligatia intocmirii planului de evacuare la urgentele civile? Ce atributii are in acest sens proprietarul cladiri, respectiv chiriasii?
Conform dispozitii in vigoare L nr 196/2018,exista posibilitatea organizarii de asociatie de chiriasi in temeiul disp OG nr 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii
Studiati disp art 23,24,25,26 din L nr 196/2018
Multumesc pentru raspuns! Sunt vinovat ca am fost prea lapidar in exprimare. Este vorba despre chiriasi persoane juridice.
In cazul prezentat de dvs. intra in discutie autorizatia ISU-psi care se solicita de catre proprietar si se obtine pentru intreg imobilul.
In documentatie se mentioneaza activitatile chiriasilor si masurile care iau pentru prevenire, inclusiv evacuare personal.
Intocmirea planului de evacuare (una din masurile care se iau) este in sarcina proprietarului. Planul de evacuare se intocmeste pe intreg imobilul fiind comune - caile de comunicatii si acces (scari, lift, scari de incendiu, etc.), instalatia de curenti slabi pentru telefonie fixa si respectiv pentru avertizare de incendiu, instalatia de stins incendiu, hidranti, prizele de pamant, etc.
La schimbarea chiriasului, se cere o noua autorizatie ISU-psi.
Fiecare chirias, firma/ persoana juridica se incadreaza cu spatiul inchiriat si proprii lucratori (echipe de interventie la incendiu) in planul general de evacuare si interventie psi.