Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune si vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune si vanzare

Buna ziua, se da urmatoarea situatie,
Sotul a decedat si se doreste vanzarea anumitor bunuri. Mostenitorii sunt sotia si copilul (major).
Acesta avea in proprietate impreuna cu sotia 1 apartament si 3 masini.
Se poate face succesiunea doar pentru masini, fara apartament, avand in vedere ca nu se doreste vanzarea acestuia in viitorul apropiat?
Pentru una din masini care se doreste a fi vanduta, dupa succesiune se poate scoate certificat fiscal de la primarie si sa fie inmatriculata direct pe numele cumparatorului? Sa nu mai fie trecuta si pe mostenitor in acte degeaba.
Multumesc!
Da, succesiunea poate fi dezbatuta si numai pe o parte din bunuri.
Daca se face pe tot, nu inseamna ca trebuie musai sa fie si vandute.
In baza certificatului de mostenitor, mama si fiul vand autoturismul si cu acel contract de vanzare cumparare, cumparatorul o inmatriculeaza pe numele lui.
Nu cred ca gasiti un notar care sa va facă parțial succesiunea.
Certificatul de Moștenitor se obține Pt toate bunurile moștenirii.
Nu, trebuie sa va înregistrați mașinile pe numele Dvs apoi plătiți impozitul apoi vi se eliberează fiscalul ca sa puteți vinde.
Avocat Ștefania Balasa
Acceptarea succesiunii este totala, prin urmare, si dezbaterea succesorala se finalizeaza cu emiterea certificatului de mostenitor, mentionadu-se totate bunurile din patrimoniul defunctului.

Asadar, acceptarea succesiune este una totala.

Partajarea , insa, poate viza anumite bunuri.

Prin urmare, masinile pot fi atribuire unuia dintre succesori.

Ulterior, aceasta poate fi instrainata.

Acceptarea și renuntarea, da.
Dezbaterea succesiunii, însă, se poate face si pe anumite bunuri.
Moștenitorii pot cere ulterior un supliment la certificatul de mostenitor inițial.
Cu siguranta se gaseste notar.
raluk0207, utilizator
Intrebarea este daca se poate inregistra masina pe numele meu doar la primarie (nu si la inmatriculari auto, adica in acte) apoi platesc impozitul si apoi in baza contractului de vanzare-cumparare o scot de la impozit si o trece cumparatorul??