Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Monitorizare video și audio a unei instituții ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Monitorizare video și audio a unei instituții școlare

Bună ziua!
În ce condiții legale se poate monitoriza, video și audio, o instituție școlară? Menționez că se intenționează montarea camerelor de supraveghere și a microfoanelor în toate zonele care urmează:
- holuri
- săli de clasă
- cabinete
- biblioteca școlară
- spațiul exterior/ curtea instituţiei
Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!
In baza unui proiect, cu o firma autorizata se poate monta supraveghere video cu respectarea prevederilor Legii nr. 333/ 2003 si a Legii nr. 677/ 2001. Gasiti legile pe internet.
Vă mulțumesc frumos pentru răspuns!
Totuși, există destul de multe ambiguități care pot genera interpretări...
MunteanuNicolae, utilizator
Legea nu se interpreteaza ci se respecta intocmai. Nu vad ce considerati ambiguu si de interpretat la obligatii legale - de a face proiect de catre o firma autorizata, a monta camere de supraveghere conforme CE (puse in vanzare numai cu declaratie de conformitate si certificat de calitate) si a executa lucrarile de catre o firma autorizata care are angajati, lucratori autorizati. Autorizarea firmelor/ lucratorilor este in sarcina politiei.
Va mulțumesc pentru răspunsuri!
Problema se refera la informarea și acceptul angajaților...
Informare Da, acceptul nu este necesar/ cerut de lege, doar in anumite situatii. Nu se pot instala camere de supraveghere in WC-uri, vestiare, sala de dusuri.