avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Numere rosii expirate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Numere rosii expirate

Buna seara,ce pot sa patesc daca am fost prins cu numere rosii expirate?
Din cate am inteles se face dosar penal si voi fi chemat in judecata nu?
Faza este ca mi-au scris un proces verbal dar nu mi-au spus sa il semnez si nu l-am semnat si nici nu mi-a dat copie dupa el cum trebuie sa procedez?
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Christian008 , utilizator 21:29, 1 Decembrie 2018
PV intocmit este de constatare a infractiunii flagrante si constituie act de sesizare a organelor de urmărire penală. Acest PV nu se comunica.
Daca aveati de făcut obiecţii ori precizări sau de dat explicaţii cu privire la cele consemnate în procesul-verbal, politistul avea obligaţia sa le consemneze în procesul-verbal.
Procesul-verbal trebuie semnat pe fiecare pagină şi la sfârşit de cel care îl încheie, precum şi de persoanele prezente. Dacă vreuna dintre aceste persoane nu poate sau refuză să semneze, se face menţiune despre aceasta, precum şi despre motivele imposibilităţii ori refuzului de a semna.
S-a inceput UP in rem si se vor face cercetari sub aspectul savarsirii infractiunii prevazute de art. 334 alin. 1 c.p. care se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă. Aveti dreptul sa va angajati un aparator care sa va asiste/reprezinte in aceasta cauza penala.

Incercati sa scăpați fără condamnare.
Angajati avocat care sa se ocupe de caz si aveti sanse.
O condamnare ar însemna cazier si sa nu mai aveti drept de a conduce.
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Decembrie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Eu am cumparat o masina cu numere expirate si cel care mi-a vandut masina mi-a spus ca pe baza contractului pot ajunge pana acasa cu masina eu necunoscand legea am crezut.Nu am fost cercetat penal niciodata.la procesul verbal din cate am aflat trebuia sa ma puna sa semnez si sa imi de-ao copie acasa,eu doar am dat o declaratie si am plecat nici nu stiu ce scrie in procesul verbal.Ce pot face?
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

PV intocmit este de constatare a infractiunii flagrante si constituie act de sesizare a organelor de urmărire penală. Acest PV nu se comunica.
Daca aveati de făcut obiecţii ori precizări sau de dat explicaţii cu privire la cele consemnate în procesul-verbal, politistul avea obligaţia sa le consemneze în procesul-verbal.
Procesul-verbal trebuie semnat pe fiecare pagină şi la sfârşit de cel care îl încheie, precum şi de persoanele prezente. Dacă vreuna dintre aceste persoane nu poate sau refuză să semneze, se face menţiune despre aceasta, precum şi despre motivele imposibilităţii ori refuzului de a semna.
S-a inceput UP in rem si se vor face cercetari sub aspectul savarsirii infractiunii prevazute de art. 334 alin. 1 c.p. care se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă. Aveti dreptul sa va angajati un aparator care sa va asiste/reprezinte in aceasta cauza penala.



Legea penala trebuie cunoscuta.
Necunoasterea legii penale nu va scapa de raspunderea penala, dar, asa cum spuneam aveti si posibilitatea sa scapati fara cazier.
Sper sa mergeti insotit de un avocat care sa stie sa puna bine problema inca de cand veti fi audiat.
Adica eu nu va spun sa va angajati avocat dupa ce sunteti trimis in judecata si veti comparea in fata unei instante de judecata..
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Decembrie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
.la procesul verbal din cate am aflat trebuia sa ma puna sa semnez si sa imi de-ao copie acasa,eu doar am dat o declaratie si am plecat nici nu stiu ce scrie in procesul verbal.

Ar trebui sa cititi ce v-am scris....

Alte discuții în legătură

Deținere canabis Robert Adrian95 Robert Adrian95 În data de ieri seara mai precis am fost găsit cu un 0.4 de canabis in buzunarul stâng am fost dus la secție de către civil unul dintre ei mia făcut un ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, acum cateva zile am fost suprins de politisti in civil ... tps351 tps351 Buna ziua, acum cateva zile am fost suprins de politisti in civil in vama veche ruland un joint care continea 0.8 grame de marijuana. Eram impreuna cu inca ... (vezi toată discuția)
Un raspuns urgent Buna ziua acum 1an si 3luni am fost oprita pentru numere rosi expirate de 2luni misa facut dosar penal si sunt trimisa in judecata la ce pot sa ma astept va ... (vezi toată discuția)