Forum Discuţii juridice Executare silită Daca dispozitiile art.38, alin 10), teza a III-a din ...
Discuție deschisă în Executare silită

Daca dispozitiile art.38, alin 10), teza a III-a din O.U.G nr. 50/2010 actualizata si modificata de O.U.G nr. 52/2016, se aplica si creditelor in derulare, declarate scadent anticipat si executate silit?

În conformitate cu dispozițiile art.38, alin.10), teza a III-a din Ordonanța de Urgență nr. 50 din 9 iunie 2010 privind contractele de credit pentru consumatori, actualizată și modificată prin art.130 a Ordonanţei de Urgenţă nr. 52 din 14 septembrie 2016, coroborat cu dispozițiile art.135, creditoare, nu mai poate aplica dobanzi penalizatoare, daca de la declararea scadentei anticipate a creditului, au trecut mai mult de 6 luni, până la formularea cererii de executare silita de catre creditoare, respectiv incuviintarea executarii silite.Pentru o mai bună înțelegere, redau textual prevederile art.130, alin.10), teza a III-a și ale art. 135 din Ordonanţei de Urgenţă nr. 52 din 14 septembrie 2016:
„La data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă, Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr. 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori, publicată în Monitorul Oficial al României, partea i, nr. 389 din 11 iunie 2010, aprobată cu modificări şi completări prin legea nr. 288/2010, cu modificările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează: Art.130, alin.10), teza a III-a: „ În cazul în care executarea silită nu este iniţiată în cel mult 6 luni de la data declarării scadenţei anticipate, începând cu ziua imediat următoare expirării acestui termen, creditorul nu va mai percepe dobânzi penalizatoare”.
Art. 135: „ (1) Prevederile art. 1-129 din prezenta ordonanţă de urgenţă nu se aplică contractelor de credit aflate în curs de derulare la data intrării în vigoare a acesteia. (2) Dispoziţiile art. 38 alin. (2) şi alin. (4)-(9) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 288/2010, cu modificările ulterioare, astfel cum au fost modificate şi completate prin prezenta ordonanţă de urgenţă, nu se aplică contractelor în derulare la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă.
Prin urmare, dispozițiile art.130, alin.10), teza a III-a, se aplică si contractelor de credit executate silit, avand in vedere ca declararea scadentei anticipate, nu este o reziliere a contractului de credit, conform Codului Civil si deci, contractul de credit este in derulare. Se aplica in aceasta situatie?
Puiu1111, utilizator