Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... documente protectia muncii
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

documente protectia muncii

Buna ziua,
Am nevoie sa mi indicati unde as putea sa gasesc informatii referitoare la conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca in materie de protectie si siguranta a muncii o firma spaniola care va deschide mai multe santiere pe teritoriul romanesc: statii electrice, parcuri eoline, turnuri meteorologice. Documentele necesare si planul de protecti a muncii trebuiesc traduse si apostilate in limba romana sau se paote si in limba spaniola. Coordonatorul de santier este obligatoru sa fie roman sau poate fi spaniol.
Va rog foarte mult, daca ma puteti ajuta inclusiv contra cost este foarte urgent!
Pentru serviciul de prevenire şi protecţie, angajatorul are urmatoarele posibilitati:
a) prin asumarea de către angajator, în condiţiile art. 9 alin. (4) din legea nr.319/2006, a atribuţiilor pentru realizarea măsurilor prevăzute de lege;
b) prin desemnarea unuia sau mai multor lucrători pentru a se ocupa de activităţile de prevenire şi protecţie;
c) prin înfiinţarea unui serviciu intern de prevenire şi protecţie;
d) prin apelarea la servicii externe de prevenire şi protecţie.

Cadrul normativ general este dat de :
- Legea nr.319/2006 privind securitatea si sanatatea in munca
- Normă metodologică din 11/10/2006, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 882 din 30/10/2006, de aplicare a prevederilor Legii securităţii şi sănătăţii în muncă nr. 319/200