Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Insarcinata si nu lucrez
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Insarcinata si nu lucrez

Buna ziua ... eu am ramas insarcinata acum in decembrie adica am o luna si eu am lucrat 02,2016- 03,2018 cam 2 ani si 2 luni si am mai lucrat cam o luna tot anul asta si in decembrie am ramas insacrcinata si nu lucrez ... urmeaza sa nasc in 2019 in august si nu stiu daca pot beneficea de concediu pentru cresterea copilului ? sau ce pot face ca sa beneficez ?
Babes Monica Elena, utilizator
Buna ziua.
Perioada eligibila, ultimele 24 de luni inainte de nasterea copilului, ar fi Septembrie 2017-August2019.
Faceti socoteala daca aveti 12 luni in care ati realizat venituri impozabile, salariu..., in perioada asta... Eu cred ca v-ar mai trebui cel putin 4 luni pentru a putea beneficia de indemnizatie...
Ionut.ion, utilizator
daca as plati pe anul asta la casa de asigurari lunile care nu leam lucrat se poate ?
eu anul asta 2018 am lucrat doar cam 4 luni si restu oare pot plati ?
Babes Monica Elena, utilizator
Nu stiu dar nu cred...
Intrebati mai bine la Agentia Judeteana de Plati si Inspectie Sociala, AJPIS, gasiti adrea pe net...
De la incheierea contractului de munca ce ocupatie ati avut?
Ionut.ion, utilizator
contabil
la un restaurant faceam contabilitate primara
Babes Monica Elena, utilizator
Ma refeream la perioada Luna a treia 2018-prezent, dupa incheierea contractului de munca.