avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorțul a durat un an, timp în care fosta soție a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorțul a durat un an, timp în care fosta soție a avut relații cu mai mulți bărbați și a născut la două luni după finalizarea procesului. Copilul ei îmi poartă numele, ce trebuie să fac ca să răspundă în fața legii pentru acest abuz?

Am fost în divorț cu fosta sotie de un an....in acest timp a avut relatii cu mai multi bărbați si a ramas însărcinată...in prezent ea locuieste cu unul dintre ei si la începutul lunii decembrie ă nascut la maternitatea din RM VÂLCEA si s-a intors acasa înregistrând copilul pe numele meu utilizând in mod abuziv fara consimțământul meu datele mele cu caracter personal ...ce trebuie sa fac sa raspunda in fata legii pentru acest abuz??? Mentionez ca avem o hotărâre definitivă a divorțului cu doua luni inainte sa nasca care inca nu a ajuns la noi....va multumesc
Ultima modificare: Vineri, 21 Decembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Adrian Sulea , Consultant credite si finantari 18:31, 11 Ianuarie 2019
6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie să deschideți acțiune civilă în instanță prin care să tăgăduiți paternitatea copilului. Veți cere și cheltuielile de judecată.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
Pana cand nu contestati paternitatea acest copil este, LEGAL al dumneavoastra.
Va trebui sa va adresati instantei cu o actiune in tagada paternitatii in temeiul art. 429 C.Civ.
Da am inteles asta, dar e legal sa uzeze datele mele personale fara consimțământul meu avand in vedere ca ea nu mai locuieste cu mine de pe data de 05/01/2018???

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Pana cand nu contestati paternitatea acest copil este, LEGAL al dumneavoastra.
Va trebui sa va adresati instantei cu o actiune in tagada paternitatii in temeiul art. 429 C.Civ.

5 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Datele dvs sunt la starea civila, nu vi le-a folosit ea. S-a dus cu buletinul si a fost luata la intrebari despre situatia ei civila- casatorita, divortata, a depus certificatul .constatator al nasterii, copie dupa buletinul ei si mai departe s-au descurcat..
Cf legii, copilul nascut sau conceput in timpul casatoriei, il are ca tata pe sotul mamei sale.
Si daca voia sa il recunoasca tatal biologic, nu ar fi putut.
Credeti ca daca nu stia pe de rost nici cum va cheama, nu ati mai fi fost tata in acte? Ba da!

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vedeți sa deschideți procesul în termen legal.
Altfel, veti rămâne tata până când va dori ea sau minorul.
Testul ADN va costa 2700 lei.
Ultima modificare: Sâmbătă, 22 Decembrie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Certificat de naștere copil din afara căsniciei, născut în uk; cum se procedează legal pentru a-i face actele? Oana Aurelia Oana Aurelia Buna ziua. Locuiesc în Uk de 2 ani , am lucrat legal iar acum am intrat în maternity. Sotul meu locuieste în Ro .Copilul e facut cu un partener ce locuieste ... (vezi toată discuția)
Paternitate Ildikoavram Ildikoavram Buna ziua , As avea o rugăminte să mă îndrumați care este cea mai scurta varianta (in timp ) și cu mai puține complicații pentru problemuță mea . ... (vezi toată discuția)
Tata biologic. Juve1312 Juve1312 Vreau sa recunosc un copil care s-a nascut inafara casatoriei nostre. Precizez ca atat mama copilului este casatorita cu altcineva(copilul ii poarta numele ... (vezi toată discuția)