Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorțul a durat un an, timp în care fosta soție a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorțul a durat un an, timp în care fosta soție a avut relații cu mai mulți bărbați și a născut la două luni după finalizarea procesului. Copilul ei îmi poartă numele, ce trebuie să fac ca să răspundă în fața legii pentru acest abuz?

Am fost în divorț cu fosta sotie de un an....in acest timp a avut relatii cu mai multi bărbați si a ramas însărcinată...in prezent ea locuieste cu unul dintre ei si la începutul lunii decembrie ă nascut la maternitatea din RM VÂLCEA si s-a intors acasa înregistrând copilul pe numele meu utilizând in mod abuziv fara consimțământul meu datele mele cu caracter personal ...ce trebuie sa fac sa raspunda in fata legii pentru acest abuz??? Mentionez ca avem o hotărâre definitivă a divorțului cu doua luni inainte sa nasca care inca nu a ajuns la noi....va multumesc
Manuela Rășină, administrator
Trebuie să deschideți acțiune civilă în instanță prin care să tăgăduiți paternitatea copilului. Veți cere și cheltuielile de judecată.
Buna seara,
Pana cand nu contestati paternitatea acest copil este, LEGAL al dumneavoastra.
Va trebui sa va adresati instantei cu o actiune in tagada paternitatii in temeiul art. 429 C.Civ.
Da am inteles asta, dar e legal sa uzeze datele mele personale fara consimțământul meu avand in vedere ca ea nu mai locuieste cu mine de pe data de 05/01/2018???

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Pana cand nu contestati paternitatea acest copil este, LEGAL al dumneavoastra.
Va trebui sa va adresati instantei cu o actiune in tagada paternitatii in temeiul art. 429 C.Civ.

Datele dvs sunt la starea civila, nu vi le-a folosit ea. S-a dus cu buletinul si a fost luata la intrebari despre situatia ei civila- casatorita, divortata, a depus certificatul .constatator al nasterii, copie dupa buletinul ei si mai departe s-au descurcat..
Cf legii, copilul nascut sau conceput in timpul casatoriei, il are ca tata pe sotul mamei sale.
Si daca voia sa il recunoasca tatal biologic, nu ar fi putut.
Credeti ca daca nu stia pe de rost nici cum va cheama, nu ati mai fi fost tata in acte? Ba da!

Vedeți sa deschideți procesul în termen legal.
Altfel, veti rămâne tata până când va dori ea sau minorul.
Testul ADN va costa 2700 lei.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat