Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatia de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatia de crestere a copilului

Buna ziua. Sunt angajata din data de 15 oct 2018 , in luna iulie,august ,septembrie nu am avut nici un status,dar inainte eram studenta la zi la facultate timp de 4 ani. Am ramas insarcinata in luna decembrie 2018. Voi primi indemniatia de CC si cat la suta din salar este? Multumesc mult
andreea123223, utilizator
Care este data nasterii copilului?
se presupune a fii in prima saptamana din septembrie 2019.. depinde :)
andreea123223, utilizator
Perioada acoperita octombrie 2018 - septembrie 2019 (12 luni), va da posibilitatea sa beneficiati de indemnizatia pentru CCC.
Deci se socoteste luna intreaga luna începerii la locul de munca chiar daca am doar jumatate ? Si chiar daca se va naste copilul in 9 septembrie de exemplu se calculeaza luna intreaga ?
In speta, beneficiati de indemnizatia pentru CCC , intrucat se iau in considerare si fractiunile de luna, in conditiile prevazute de OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 4
(1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin.(5) si (6), considerate luna intreaga.

(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).

(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).

(4) In situatia in care nasterea copilului se produce inainte de termen, perioada prevazuta la art. 2 alin. (1) se diminueaza cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate.