avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum se calculeaza impozitul si contributia la sanatate ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum se calculeaza impozitul si contributia la sanatate din arenda

Daca arendasul face 40000 de lei venit brut mie imi da in mana 35200 lei?

40000- 16000 ( 40 %) = 24000 ( venit impozabil)

2400 lei ( impozit 10 %)
2400 lei ( contributie sanatate 10 %)

ramas 35200 lei

Am calculat bine?

Stiam ceva ca contribuitia la sanatate nu se plateste daca nu depaseste 12 salarii minime pe economie , sau cum este ?
Nu confundati cat face arendasul cu cat ati negociat in contractul de arenda semnat si inregistrat la primarie sa vi se dea anual. Ca persoana fizica, doar ce scrie in contract este pentru dumeavoastra venit, la care arendasul opreste impozitul pe venit si va da netul.
Separat, o sa va opreasca si cass doar daca acest venit din contract care vi se cuvine este peste plafonul a 12 salarii minime brute pe economie care in 2019 este 2080 lei.
Va referiti la venitul impozabil, nu la venitul brut realizat de arendas, nu-i asa?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se plateste contributia la sanatate din arenda in anul 2018 marielamotte200 marielamotte200 Din venitul brut se scade 40 % si se obtine venitul impozabil, la care se aplica impozit de 10 % si contributie la sanatate de 10 %. Daca venitul impozabil ... (vezi toată discuția)
Impozitare venit din arenda avrigeanu.ileana avrigeanu.ileana Ce contributii se mai retin la sursa de arendas? Tot impozit si sanatate? Mulțumesc (vezi toată discuția)
Impozitare arenda Nanton1958 Nanton1958 Doresc sa aflu cum se calculeaza impozitul, pe care il opreste la sursa un arendas, Am inteles ca din cantitatea totala doar 60% se supune impozitarii. Eu ... (vezi toată discuția)