Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare arenda
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare arenda

Doresc sa aflu cum se calculeaza impozitul, pe care il opreste la sursa un arendas,
Am inteles ca din cantitatea totala doar 60% se supune impozitarii.
Eu incerc sa aflu ce se intampla cu restul de 40%, se va da arendatorului?
Nu confundati baza de calcul pentru aplicarea impozitului pe venitul din arenda cu ceea ce primeste efectiv in mana arendatorul.
Da, restul de 40%, se va da arendatorului si din ceilalti 60% se scade partea de impozit si restul se da tot arendatorului.
In afara impozitului pe venitul din arenda de 10%, daca partea neta pe care trebuie s-o primeasca arendatorul este peste plafonul a 12 salarii minime brute pe economie, arendasul mai trebuie sa retina si sa plateasca la stat in numele arendatorului si contributia la sanatate de 10% aplicata la valoarea plafonului care in acest an este 24960 lei..
Va multumesc. Suma pe care trebuia sa mi-o dea arendasul nu depaseste valoarea de 24960lei, dar arendasul mi-a dat doar 60% din arenda impozitata cu 10%
A uitat de cei 40% care nu trebuiau impozitati. I-au oprit si pe aceia la sursa!
Nu e corect. Sa va lamureasca cum a ajun la acest calcul.