avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare arenda
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare arenda

Doresc sa aflu cum se calculeaza impozitul, pe care il opreste la sursa un arendas,
Am inteles ca din cantitatea totala doar 60% se supune impozitarii.
Eu incerc sa aflu ce se intampla cu restul de 40%, se va da arendatorului?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 13:24, 1 Decembrie 2019
Nu confundati baza de calcul pentru aplicarea impozitului pe venitul din arenda cu ceea ce primeste efectiv in mana arendatorul.
Da, restul de 40%, se va da arendatorului si din ceilalti 60% se scade partea de impozit si restul se da tot arendatorului.
In afara impozitului pe venitul din arenda de 10%, daca partea neta pe care trebuie s-o primeasca arendatorul este peste plafonul a 12 salarii minime brute pe economie, arendasul mai trebuie sa retina si sa plateasca la stat in numele arendatorului si contributia la sanatate de 10% aplicata la valoarea plafonului care in acest an este 24960 lei..
Va multumesc. Suma pe care trebuia sa mi-o dea arendasul nu depaseste valoarea de 24960lei, dar arendasul mi-a dat doar 60% din arenda impozitata cu 10%
A uitat de cei 40% care nu trebuiau impozitati. I-au oprit si pe aceia la sursa!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu e corect. Sa va lamureasca cum a ajun la acest calcul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza venitul din arenda in 2019 ? RicaRamurica RicaRamurica Cum se calculeaza venitul din arenda in 2019? Daca venitul este sub 24960 lei nu se mai plateste contributia de 10 % la sanatate Daca arendasul imi da un ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza impozitul si contributia la sanatate din arenda marielamotte200 marielamotte200 Daca arendasul face 40000 de lei venit brut mie imi da in mana 35200 lei? 40000- 16000 ( 40 %) = 24000 ( venit impozabil) 2400 lei ( impozit 10 %) 2400 ... (vezi toată discuția)
Problema cu venitul din arenda : arendasul meu anul trecut a ... skoda2022 skoda2022 Problema cu venitul din arenda : Arendasul meu anul trecut a facut urmatoarele calcule. Se pricepe careva sa imi spuna ce inseamna ? 57616 3457 ... (vezi toată discuția)