Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor acordat cf. OUG 114/2018
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor acordat cf. OUG 114/2018

Datorită art. 34 din OUG 114/2018 - Incepand cu 1 ianuarie 2019, cuantumul sporurilor, indemnizatiilor, compensatiilor, primelor si al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivit legii, din salariul brut lunar, solda lunara de care beneficiaza personalul platit din fonduri publice, se mentine cel mult la nivelul cuantumului acordat pentru luna decembrie 2018, in masura in care personalul ocupa aceeasi functie si isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii - angajatorul vrea să acorde suma X din luna decembrie 2018 pentru spor. De exemplu dacă avem dreptul la un spor de 10% in luna decembrie 2018 aplicat la salariul de bază, sporul nu rămâne tot 10% dar aplicat la salariul de bază din luna ianuarie 2019, care va fi o sumă majorată față de luna precedentă?
Prin cuantumului acestui spor nu se înțelege acel 10%?
george-neagu, moderator