Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... În ce bază legală pot fi pedepsiți cei care ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

În ce bază legală pot fi pedepsiți cei care măsluiesc kilometrajul mașinilor second hand?

As vrea sa stiu si eu, daca stie cineva, care este aricolul adaugat in codul penal, care ne face raspunzatori pentru masluirea kilometrajului auto.multumesc
Manuela Rășină, administrator
Nu este niciun articol adaugat, poate fi vorba de savarsirea infractiunii de înșelăciune.
multumesc pt raspuns.Dar nu ziceau ca a dat guvernul o lege care se refera strict la ptoblema asta cu masinile? Eu am cumparat o masina, care are 224.000 de km dati inapoi :( Ea ar valora vreo 2700 de euro si eu am dat 4300...
Nu vă bateţi capul pe partea penală că nu rezolvaţi nimic. Pierdere de vreme.
Protecţia consumatorului poate ajută cu ceva sau proces civil pentru fraudă în contract şi despăgubiri (sau anulare contract, după caz).
Multumesc pentru raspuns.
O sa iau in calcul procesul pe instanta civila.
Albert Kurtyan a scris:

Nu vă bateţi capul pe partea penală că nu rezolvaţi nimic. Pierdere de vreme.
Protecţia consumatorului poate ajută cu ceva sau proces civil pentru fraudă în contract şi despăgubiri (sau anulare contract, după caz).

Daca se poate proba ca vanzatorul a facut toate aceste operatiuni la kilometraj, eu zic ca aveti sanse in penal.

@Albert Kurtyan:
Ce treaba are ANPC in cazul vanzarii-cumpararii unui vehicul second hand intre 2 persoane fizice?