Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune - drept la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune - drept la mostenire

Parintii mei au divortat acum multi ani, iar casa a ramas mamei pentru folosire deoarece nu era partajabila si eu si sora mea i-am fost incredintate ei pentru crestere fiind minore. Acum vreo 28 de ani eu i-am dat tatalui meu o suma de bani pentru jumatate din casa, partea lui ( nu a fost facut partajul intre mama si tata deoarece casa nu era partajabila), insa nu am facut decat o chitanta de mana semnata de doi martori. Eu locuiesc cu mama, iar sora mea nu a mai venit la ea in vizita de mai bine de 5 ani. Nu o ajuta cu nimic, doar ii mai da cate un telefon foarte rar. Dupa moartea tatalui sora mea a vrut sa facem succesiunea, insa eu nu am fost de acord, considerand ca daca eu i-am dat bani pe partea lui, nu am ce succesiune sa fac. Acum mama vrea sa-mi doneze partea ei, pentru ca eu am grija de ea, adica jumatate din casa. Sora mea ar mai avea vreun drept la o parte din casa in conditiile acestea? Am inteles ca ar fii o lege care sa dea dreptul copilului care are grija de parinte sa mosteneasca casa, daca celalalt copil nu s-a preocupat deloc de parinte?
A33flor, utilizator
Ati considerat foarte gresit...
Ati dat niste bani fara sa fi incheiat si un act legal in acest sens.
Da, la decesul mamei sora dvs are aceleasi drepturi, adica jumatate.
Nu exista o astfel de lege.
Sfatul meu calduros este sa incetati a mai da bani, a mai face intelegeri verbale si a mai intreprinde actiuni, fara sa incheiati acte in acest sens. Sora dvs a avut dreptate cu dezbaterea succesiunii. Era bina sa o fi ascultat.
Dupa, o sa va plangeti ca ati investit, ca ati facut, ca ati dres (fara a avea nici o dovada legala) si n-o sa vi se para corect ca in final sa impartiti totul cu sora.
Multumesc ptr raspuns. Chiar daca mama imi doneaza partea ei?
Cum este mai sigur? Sa-mi doneze partea ei? Sau sa facem act de vanzare cumparare?
1. Sa dezbateti succesiunea dupa tata. Discutati cu sora daca are pretentii la jumatatea tatalui. Daca nu, si e dispusa sa dea declaratie de renuntare, ca efect al acestei renuntari veti ramane dvs unici mostenitor pe jumatatea tatalui.
2. Incheiati cu mama un act de partaj voluntar. II achitati o sulta, iar mama va lasa in schimb si jumatatea ei de casa, iar dvs va reintregiti astfel dreptul de proprietate.
Multumesc. nu este de acord sa renunte.