Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... DECIZIE PENSIE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

DECIZIE PENSIE

Buna ziua , intrebare :
Mama mea a primit decizie de pensie (pentru limita de varsta) pe care scrie asa:
B) - pesnie de asigurari sociale , total drepturi 735 lei
H) - valoarea punctului de pensie 871.70 lei

Ce suma va primi mama mea ? Care din ele ?
( Mentionez ca mama mea este pensionata pe caz de boala din 2001 cu o pensie actuala de 875 lei, singurul venit lunar).

Ma gandesc sa fac contestatie daca va primi 735 lei ...
Este vaduva, are transplant hepatic si foarte multe medicamente lunare care nu se compenseaza ...
As vrea sa cer ajutorul dumneavoastra daca ma puteti sprijini in a face contestatie si ce documente trebuiesc depuse pentru aceasta ! Mii de multumiri anticipate !
inger_parasit2013, utilizator
Nu ma poate ajuta nimeni ? :(
Scrie ca plata drepturilor se va face incepand cu data de 26.12.2016 - asta ce inseamna ? Va primi din urma ?
Precizati:
Ziua, luna si anul nasteii
Punctajul mediu anual al pensiei de invaliditate
Punctajul mediu anual al pensiei de limita de varsta
Buna seara,
Data nasterii = 26.02.1959
Anexa zice asa :
F) Stagiul total de cotizare = 43 ani, 10 luni, 16 zile
1) In sistemul public, din care:
- in conditii normale de munca = 7 ani, 1 luni si 25 zile
- in Gr. II (Lg.3/1977) = 17 ani, 1 luni si 21 zile
- stagiu aferent grupe/ conditii de munca = 4 ani, 3 luni si 0 zile
- perioade asimilate = 15 ani, 1 luni si 25 zile

G) Numar total puncte realizate
1) Numar puncte realizate in sistemul public - conditii normale de munca = 20.65991
5) Numar puncte corespunzatoare pensiei suplimentare = 2.55676
7) Numar puncte suplimentare grupe/conditii de munca = 3.17017

Restul de puncte 2,3,4,6 sunt 0 de aceea nu le-am trecut ( ma refer la cotizare in sistemul agricol, aparare ordine publica , stagiu suplimentar)
Daca imi permite cineva dintre doamnele/domnii avocati pot trimite pe email sau whats-app decizia cu anexa de pensionare poate ca asa va fi mult mai usor ! Asta numai cu permisiunea dumneavoastra binenteles ! Multumesc inzecit !
Nu ati postat datele cerute de mine.
Cele doua punctaje medii anuale.
Din datele postate rezulta ca este vorba despre decizia de pensie de invaliditate cu punctajul mediu anual de 0,84213
Postati, punctajul mediu anual al pensiei de limita de varsta.