Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Tocmai am fost citat intr-o speta ca intervenient
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Tocmai am fost citat intr-o speta ca intervenient

Acum ceva timp am avut un accident cu o doamna, am facut amiabila i-am lasat asigurarea, sa-si faca masina pe asigurarea mea, ea avand casco, dupa care azi primesc citatie, ca intervenient la procesul respectiv, firma la care doamna are casco, a dat in judecata firma mea de asigurari...
Ce treaba am eu in toata chestiunea asta?
Asa e procedura. Puteti sa va prezentati sau sa va angajati un avocat. Sau nu.
Am inteles ca asta e procedura, dar ce mi se poate intampla daca nu ma prezint?
Pagubita si-a reparat autoturismul pe asigurarea CASCO. Societatea de asigurare la care pagubita are incheiata asigurarea CASCO se indreapta prin actiune de regres impotriva societatii de asigurare la care dvs. aveti incheiata asigurarea RCA pentru recuperarea daunei platite. Litigiul este intre cele doua societati de asigurare. Procedura prevede introducerea in cauza si a conducatorilor celor doua autoturisme implicate in accident.
ing. Ioan Ciobanu