Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dat in judecata dupa un accident auto, asigurarea ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dat in judecata dupa un accident auto, asigurarea fiind platita.

Buna ziua. Anul trecut am avut un accident auto, am intrat in spatele unui alt participant la trafic. Am facut amiabila, respectivul si-a facut masina cu asigurarea proprie (avea CASCO). Dupa mai bine de jumatate de an, am primit o instiintare de la judecatoria Bucuresti. Aici spune ca am fost dat in judecata de firma respectivului de asigurare deoarece firma mea nu a raspuns cu nimic cererii ei de despagubire. Ce este de facut? Aveam asigurarea platita.
Cereti introducerea asiguratorului dumneavoastra in proces, in calitate de garant pentru dumneavoastra.
Litigiile de acest fel se rezolva intre societatile de asigurare.. Dvs. puteti avea doar calitatea de intervenient, nu de parat. Solicitati introducerea in proces a societatii la care aveti incheiata asigurarea RCA.
ing. Ioan Ciobanu