avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 285 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Întrebare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Întrebare

Codul de Procedură Penală, Art. 97
Proba şi mijloacele de probă
(1) Constituie probă orice element de fapt care serveşte la constatarea existenţei sau inexistenţei unei infracţiuni, la identificarea persoanei care a săvârşit-o şi la cunoaşterea împrejurărilor necesare pentru justa soluţionare a cauzei şi care contribuie la aflarea adevărului în procesul penal.
(2) Proba se obţine în procesul penal prin următoarele mijloace:
a) declaraţiile suspectului sau ale inculpatului;
b) declaraţiile persoanei vătămate;
c) declaraţiile părţii civile sau ale părţii responsabile civilmente;
d) declaraţiile martorilor;
e) înscrisuri, rapoarte de expertiză sau constatare, procese-verbale, fotografii, mijloace materiale de probă;
f) orice alt mijloc de probă care nu este interzis prin lege.
(3) Procedeul probatoriu este modalitatea legală de obţinere a mijlocului de probă.


Dacă proba se obține (nu ”se poate obține”) în procesul penal prin mijloacele mai sus menționate, constrângerea unei persoane în scopul obținerii unui mijloc de probă încalcă principiul loialității probelor?
Ultima modificare: Miercuri, 30 Ianuarie 2019
Zebedeu, utilizator

Alte discuții în legătură

Cum se obţine proba prin rapoarte de expertiză, dacă expertizele nu se efectuează în scopul obţinerii de probe? Zebedeu Zebedeu Codul de Procedură Penală, Art. 97 [i]Proba şi mijloacele de probă (1) Constituie probă orice element de fapt care serveşte la constatarea existenţei ... (vezi toată discuția)
Cum se obţine proba prin rapoarte de expertiză, dacă expertizele nu se efectuează în scopul obţinerii de probe? Zebedeu Zebedeu Codul de Procedură Penală, Art. 97 [i]Proba şi mijloacele de probă (1) Constituie probă orice element de fapt care serveşte la constatarea existenţei ... (vezi toată discuția)
Plangere marius992004 marius992004 Buna ziua, Recent am depus o plangere la Parchet. Am scris ce mi-a facut familia si ce evenimente mi-au orchestrat pentru a ma omora sau a ma determina sa ma ... (vezi toată discuția)