Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dispozitie curator pentru copil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dispozitie curator pentru copil

Buna ziua,
In cazul cumpararii unui imobil de catre un copil de 15 ani ,procurator de fonduri fiind parintii cine emite Dispozitia de numire curator Autoritatea tutelara din cadrul unitatii administrativ teritoriala sau Instanta de tutela.Va rog daca se poate un articol de lege deoarece notarul m-a trimis la primarie iar primaria spune ca nu are competenta.Multumesc.
Instanta de tutela, care momentan nu e infiintata si ale carei atributii sunt exercitate de autoritatea tutelara.
Contactati un avocat.
Doar instanta de tutela poate dispune instituirea curatelei si numirea unui curator. Adica judecatoria de la domiciliul minorului, sectia civila. Art. 182 Cod civil.